fbpx

Czym jest chmura i dlaczego znacząco wpłynie na rozwój Twojej firmy?

czym jest chmura
W 2000 roku, miesięczny koszt utrzymania prostej aplikacji internetowej wynosił około 150 tysięcy dolarów miesięcznie. Technologie chmurowe pozwoliły na zredukowanie tej kwoty do… mniej niż 1000 dolarów miesięcznie. Nie bez powodu mówi się więc, że przetwarzanie danych w chmurze zasadniczo zmieniło branżę IT, wprowadzając zupełnie nową, biznesową erę.

Co to jest przetwarzanie w chmurze i jak działa?

Prawdopodobnie każdego dnia korzystasz z różnych aplikacji opartych o przetwarzanie w chmurze, często nie zdając sobie z tego sprawy. Grasz na konsoli, przesyłasz firmowe dokumenty współpracownikowi, czy oglądasz kolejny odcinek ulubionego serialu na Netflixie – wszystkie te usługi są zakotwiczone w przestrzeni wirtualnej i oparte na technologii chmury. Przetwarzaniem w chmurze jest więc przechowywanie i dostęp do rozmaitych danych, aplikacji i programów za pośrednictwem Internetu – zamiast dysku twardego Twojego komputera.

Co to oznacza dla Ciebie?

Posiadasz konto w usłudze OneDrive? Dostęp do swoich zdjęć, nagrań, czy ważnych dokumentów uzyskasz z każdego komputera z dostępem do Internetu. Czasy, w których nosiliśmy ze sobą pendrivea z pracy do domu i odwrotnie, mijają – i dobrze! Pewnie niejednokrotnie natrafiłeś w Internecie na ogłoszenie o zagubionym, przenośnym dysku, zarówno tym służbowym, jak i prywatnym…

Jak rozwiązania chmurowe mogą wpłynąć na rozwój Twojej firmy? Umożliwiają wygodniejszą i bardziej elastyczną współpracę, wzrost produktywności, a także znaczną redukcję kosztów. To także lepsza ochrona danych i szerszy dostęp do najnowocześniejszych technologii.

Korzyści chmury

Korzyści, o których wspomnieliśmy wyżej, to zaledwie wprowadzenie do tematu zastosowań przetwarzania w chmurze. W rzeczywistości, nie sposób wymienić wszystkie możliwości wykorzystania chmury. Poniżej, najważniejsze z nich.

1. Redukcja kosztów

Z punktu widzenia oszczędności, rozwiązania chmurowe są zdecydowanie lepszym wyborem, niż własna infrastruktura serwerowa. Migracją, wdrożeniem, dalszą obsługą i wszystkimi obowiązkami związanymi z utrzymaniem chmury, zajmuje się jej dostawca. Co więcej, tym samym uwalniasz spore zasoby swojego działu IT, by mógł on skupić się na technologicznym rozwoju Twojej firmy.

Chmura daje Ci też możliwość jej konfigurowania według Twoich potrzeb. Warto wybrać tego dostawcę, który oferuję model płatności zgodny z rzeczywistym zużyciem. Zapłacisz wtedy wyłącznie za przestrzeń, którą realnie wykorzystasz.

2. Skalowalność

Od właścicieli małych i dopiero rozwijających się firm słyszymy, że chmura nie jest dla nich, ze względu na ich wielkość. Nic bardziej mylnego! Dobór optymalnych rozmiarów zasobów jest bardzo mocną zaletą rozwiązań chmurowych. W chwili, gdy spodziewasz się ponadnormatywnego obciążenia Twojego sklepu internetowego – choćby w okresie przedświątecznym – możesz dostosować parametry chmury do chwilowych potrzeb. Własna infrastruktura serwerowa, zazwyczaj nie pozwala na taką elastyczność.

3. Zawsze aktualne oprogramowanie

Dostawca chmury gwarantuje zawsze bezpieczne, aktualne, stale ulepszane i maksymalnie wydajne oprogramowanie. Aktualizacje są automatyczne i nie wymagają dodatkowych kosztów. Ktoś może powiedzieć, że posiadając własną infrastrukturę serwerową, równie dobrze sam może dbać o jej regularną aktualizację. Nadejdzie jednak moment, gdy ze względu na postęp technologiczny, dokonanie aktualizacji nie będzie możliwe – i wtedy niezbędny będzie zakup nowego sprzętu…

4. Bezpieczeństwo danych

Rozwiązania chmurowe dostępne na rynku oferują różne stopnie zaawansowania zabezpieczeń, szyfrowania i zgodności. Mitem jest przekonanie, że chmura jest niebezpieczna. Według badań Gartnera, firmy korzystające z rozwiązań chmurowych, do końca 2020 roku mogły odnotować o 60% mniej naruszeń bezpieczeństwa, względem organizacji bazujących na tradycyjnej infrastrukturze serwerowej.

Warto rozgraniczyć bezpieczeństwo chmury od bezpieczeństwa naszych danych w chmurze. O ile za pierwsze odpowiada dostawca chmury, tak drugie leży całkowicie w naszych rękach. Aż 43% naruszeń bezpieczeństwa ma źródło wewnątrz organizacji, a więc wśród pracowników. Niestety – może się zdarzyć, że osoba, którą zatrudniamy nie będzie miała zupełnie czystych intencji. Szkodliwe działania podejmowane przez niezadowolonych, byłych pracowników również nie stanowią odosobnionych przypadków. Uważne kontrolowanie i przydzielanie dostępów do firmowych danych, to nadrzędna zasada bezpieczeństwa.

5. Wydajność i szybkość

Kolejny argument obalający mit, że rozwiązania chmurowe nie są dedykowane małym firmom. W rzeczywistości, korzystając z chmury zyskujemy dostęp do rozwiązań technologicznych stosowanych przez światowych gigantów i w atrakcyjnej cenie. Wysokowydajne oprogramowanie i sprzęt gwarantowany przez chmurę, pozwala na odczuwalne usprawnienie wszelkich operacji, przy jednoczesnej oszczędności kosztów. W tym wypadku, wspomniana większość firmy, zupełnie nie ma znaczenia.

Dokąd zmierzamy?

Zdecydowanie w stronę zaawansowanej architektury rozwiązań chmurowych. Rokrocznie, obserwujemy naturalną rezygnację firm z dotychczas znanej nam infrastruktury na rzecz przetwarzania w chmurze. Należałoby zapytać więc o to nie czy, a jak szybko będzie rosło znaczenie rozwiązań chmurowych na świecie.

Gartner szacuje, że odsetek wydatków na IT firm, które na skutek pandemicznego kryzysu przenoszą się do chmury, będzie wynosić 14,2% całkowitych wydatków przedsiębiorstw w 2024 – w porównaniu z 9,1% w 2020. Prognozuje również, że światowe wydatki na usługi chmurowe, wzrosną w 2021 roku o 18,4%.

Sid Nag, wiceprezes ds. badań w Instytucie Gartnera powiedział: „Skalowalność modeli chmury w celu osiągnięcia efektywności kosztowej i ciągłości biznesowej daje organizacjom impuls do szybkiego przyspieszenia ich planów cyfrowej transformacji biznesowej. Zwiększone wykorzystanie usług w chmurze publicznej sprawiło, że korzystanie z chmury stało się „nową normą”, bardziej niż kiedykolwiek ”.

Czy to wszystko oznacza, że na dobre znikną dyski USB i inne, przenośne pamięci? Nie, ale warto mieć ich kopie zapasowe w przestrzeni chmury. Z całą pewnością jednak lata ich świetności mamy już za sobą.

W czym możemy Ci pomóc?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza.
Odpowiemy na wiadomość tak szybko, jak to możliwe.