fbpx

Dlaczego nie mam dostępu do konta administratora?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś chcieć coś zainstalować na szybko na komputerze służbowym i zderzyć się ze ścianą, ponieważ wymagało to uprawnień administratora? To nie tylko Twój problem. Nasi Klienci często przychodzą do nas z pytaniem, dlaczego na służbowym sprzęcie nie mogą wykonać wszystkich działań, które są dla nich dostępne na domowym.

To prawda, zdarza się, że w zgoda.net rozwiązujemy problemy, które Klienci z łatwością mogliby
rozwiązać sami, gdyby tylko dysponowali uprawnieniami administratora. Jednak nadanie wszystkim pracownikom takich uprawnień wiąże się ze zdecydowanie zbyt wysokim ryzykiem. Jakim? Gdybyśmy mieli odpowiedzieć jednym zdaniem, powiedzielibyśmy, że chodzi o kluczowe kwestie bezpieczeństwa. Poniżej wymieniliśmy najważniejsze argumenty przemawiające za tym, dlaczego pracownicy firm nie mają nadanych uprawnień administratora na swoich komputerach.

Ryzyko pobrania nielegalnego oprogramowania

Użytkownik nie musi być świadomy, na jakie oprogramowanie pracodawca ma wykupioną licencję.
Nielegalne oprogramowanie zainstalowane na sprzęcie służbowym może się wiązać nie tylko z karami finansowymi dla organizacji lub zawierać złośliwe elementy, które będą mogły umożliwić
cyberprzestępstwo, ale także może się przyczynić do problemów z działaniem systemu, co znacząco wpłynie na pracę.

Złośliwe oprogramowanie

To jedno z bardziej powszechnych cyberzagrożeń, z jakimi mierzą się organizacje. Nieświadomy
użytkownik może pobrać plik zawierający malware, przez co umożliwi przestępcom przejęcie kontroli nad komputerem i uzyskanie dostępu do wrażliwych danych. W jaki sposób? Dowiesz się o tym, czytając tekst na naszym blogu: https://zgoda.net/co-to-jest-malware-poznaj-6-typow-zagrozen-i- sposoby-ochrony/

Przejęcie haseł

Przeciętny użytkownik nie ma świadomości, że wprowadzenie niektórych zmian w systemie
operacyjnym (np. zmiana ustawień zabezpieczeń, wymuszenie aktualizacji czy zatrzymanie programu antywirusowego lub zapory sieciowej), może prowadzić do poważnych zakłóceń jego pracy lub utraty dostępu do aplikacji czy niektórych usług.

Powierzenie opieki nad kontem administratora zespołowi IT, pozwala na zachowanie
najwyższych standardów bezpieczeństwa oraz sprawną pracę organizacji.

W czym możemy Ci pomóc?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza.
Odpowiemy na wiadomość tak szybko, jak to możliwe.