fbpx

Chmura publiczna vs. chmura prywatna. Który model zaadresuje Twoje potrzeby?

chmura prywatna i chmura publiczna

Nie ulega wątpliwości, że globalnie zmierzamy w stronę zaawansowanej architektury rozwiązań chmurowych. O ile to stwierdzenie możemy uznać za totalnie oczywiste, tak  wybór między modelem chmury publicznej, a prywatnej, już tak oczywisty nie jest.  

Co to jest chmura publiczna?

Zacznijmy od definicji. Chmura publiczna to taki model wdrażania w chmurze, w którym zasoby obliczeniowe są własnością konkretnego dostawcy. To na nim spoczywa obowiązek  obsługi, utrzymania i dalszego jej rozwijania. Zasoby chmury, są udostępniane wielu dzierżawcom (a więc jej użytkownikom) za pośrednictwem Internetu. Przykładem chmury publicznej są wirtualne dyski – OneDrive od Microsoftu, czy też Google Drive od Google. Każdy z nas, może bezpłatnie (do pewnego limitu GB) przechowywać w takim dysku rozmaite pliki, do których dostęp uzyskamy z dowolnego miejsca, za pośrednictwem telefonu, komputera, czy tabletu.

Chmura publiczna, jest wymieniana jako jeden ze sposobów na łatwe skalowanie istniejących zasobów IT. Firmy decydujące się na to rozwiązanie, nie muszą więc rozbudowywać swojej fizycznej infrastruktury, unikając tym samym dodatkowych kosztów związanych z zakupem, okresową konserwacją, a także zasobami ludzkimi. Zaoszczędzony w ten sposób czas, dział IT może spożytkować na technologiczno-biznesowy rozwój firmy.  

Jak to działa?

Chmura publiczna jest wirtualnym środowiskiem, które rozszerza infrastrukturę IT. Można do niej przenieść wybrane zasoby, które od tej chwili będą umieszczone na wirtualnych serwerach należących do dostawcy chmury, znajdujących się poza siedzibą firmy.

Decyzja o przeniesieniu konkretnych zasobów do chmury publicznej, powinna być poparta szczegółową analizą i rozważeniem wszystkich „za” i „przeciw”. Na uwagę zasługują przede wszystkim kwestie bezpieczeństwaWarto zaznaczyć, że z serwerów chmury publicznej korzysta wiele firm, w związku z czym powinniśmy uważnie przyjrzeć się sposobom szyfrowania danych poszczególnych dostawców. Zupełnie odrębną, ale równie istotną kwestią są regulacje prawne obowiązujące w kraju działalności firmy. Może się zdarzyć, że akurat w Twoim kraju, przepisy dokładnie precyzują czy i jakie dane możesz przechowywać w chmurze publicznej.

Zalety chmury publicznej

Skalowalność. Korzystając z chmury, możesz dostosować ilość zasobów do swoich potrzeb. Co więcej – masz możliwość ich zwiększania w konkretnej, wymagającej tego sytuacji.

Oszczędność kosztów. Przede wszystkim, nie inwestujesz w rozbudowę swojej fizycznej infrastruktury. Nie poniesiesz dodatkowych kosztów utrzymania chmury, gdyż te spoczywają na barkach usługodawcy. Opłacisz jedynie tę przestrzeń i te pakiety usług, których potrzebujesz.

Mniejsze ryzyko awarii. Mniej awarii = mniej przestojów = mniej strat. Centra danych chmury publicznej bardzo rzadko ulegają awariom. Nawet jeśli dojdzie do awarii w jednym centrum danych, pozostałe przejmą jego funkcje.

Uwolnienie zasobów. Odkąd infrastruktura przestanie być tym obszarem, który pochłania najwięcej zasobów ludzkich, pieniężnych i czasu, możesz skupić się na innowacjach i innych, biznesowo-rozwojowych aspektach przedsiębiorstwa.  

Co to jest chmura prywatna?

Wiemy już czym jest chmura publiczna. Czym zatem chmura prywatna różni się od tej publicznej? Koniecznością jej fizycznej implementacji w firmie, a co za tym idzie – wymogiem zakupu konkretnej  infrastruktury i specjalistycznego oprogramowania. Usługi chmury prywatnej są więc hostowane prywatnie, a jej zasoby nie są przechowywane razem z zasobami firm trzecich. W przypadku chmury prywatnej, inaczej przedstawia się też kwestia jej konserwacji i obsługi – zazwyczaj spoczywa ona na barkach działu IT firmy, w której jest zaimplementowana. 

Jak to działa?

Tak naprawdę, bardzo podobnie do innych typów środowisk chmurowych. Kluczowym wyróżnikiem jest fakt, że korzysta z niej tylko jeden najemca. Użytkownicy mogą uzyskać do niej dostęp za pomocą VPN (wirtualnej sieci prywatnej) lub wewnętrznego, firmowego intranetu. 

Dla kogo chmura prywatna?

Nie bez powodu, jest ona wybierana przede wszystkim przez dużych graczy. Chmura prywatna gwarantuje nam większą kontrolę i wyższy poziom bezpieczeństwa danych, wymagając tym samym zdecydowanie większych nakładów finansowych i zaawansowanej, specjalistycznej wiedzy.

Bywa, że jest to także jedyna, słuszna opcja dla firm pracujących na co dzień z danymi  wrażliwymi, których przechowanie jest obwarowane ścisłymi wymogami i przepisami.

Zalety chmury prywatnej

Niektóre z zalet chmury publicznej, takie jak skalowalność, czy mniejsze ryzyko awarii pokrywają się z tymi, dotyczącymi chmury prywatnej. Poniżej, kilka równie istotnych:

WydajnośćZ racji tego, że nasze zasoby są przechowywane indywidualnie, nie musimy dzielić się transferem danych z innymi najemcami, co ma miejsce w wariancie chmury publicznej. To ważny czynnik, szczególnie gdy nasza działalność opiera się na transakcjach wymiany dużych dokumentów.

Bezpieczeństwo. Ze względu na prywatny charakter zasobów, ten model chmury jest bardziej bezpieczny. Możemy mieć pewność, że nasze dane spoczywają w izolowanym, chronionym środowisku.

ElastycznośćTo ważna zaleta zarówno chmury prywatnej, jak i publicznej. W przypadku tej pierwszej, elastyczność jest jednak nieco większa. Chmurę prywatną możemy ukształtować według naszych indywidualnych potrzeb, tym samym eliminując potencjalne problemy np. ze zgodnością poszczególnych aplikacji.

Który model chmury wybrać?

Jak to zwykle bywa – nie sposób odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Przede wszystkim, musimy wyjść od naszych potrzeb, możliwości, ograniczeń, czy aspektów prawnych.

Chmura publiczna jest najbardziej uniwersalną opcją, która z pewnością zda egzamin w firmach o dość przewidywalnych potrzebach względem mocy obliczeniowych. Zaspokoi ona potrzeby większości rynku.

Chmura prywatna jest zaś przeznaczona przede wszystkidla instytucji rządowych, czy też firm reprezentujących ściśle regulowane sektory gospodarki.

Nikt nie powiedział też, że funkcjonalności tych dwóch modeli nie możemy ze sobą połączyć, w rezultacie otrzymując… chmurę hybrydową.

Który z wariantów zaadresuje potrzeby Twojej firmy? 

W czym możemy Ci pomóc?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza.
Odpowiemy na wiadomość tak szybko, jak to możliwe.