fbpx

Czym różni się Office 365 od Microsoft 365? Porównanie licencji Microsoft

porównanie licencji microsoft

Odnalezienie oficjalnych materiałów firmy Microsoft z informacjami o poszczególnych licencjach to żaden problem – są one na wyciągnięcie ręki. Schody zaczynają się wtedy, kiedy próbujemy te licencje ze sobą porównać. Specjalistyczna nomenklatura i mnogość treści może przysporzyć nam bólu głowy, skutecznie zniechęcając do dalszego zagłębiania się w temat.

Od czego więc zacząć? Od zrozumienia różnic między licencjami Office 365 i Microsoft 365, które wyjaśniamy w tym artykule.

Czy Office 365 nadal istnieje?

W kwietniu 2020, nastąpiły istotne zmiany w nazewnictwie licencji Microsoft dla przedsiębiorstw. Nazwa usługi dotychczas znanej jako Office 365 dla segmentu SMB została zastąpiona nową: Microsoft 365. Czy w związku z tym, należy się martwić? Czy usługa Office 365 przestała istnieć? De facto, nie wprowadzono żadnych modyfikacji w programach i usługach wchodzących w dotychczasowy skład licencji Office 365. Zmiana polega na tym, że są one teraz częścią platformy Microsoft 365 i noszą inne, nowe nazwy.

Nowe nazwy licencji Office 365 prezentują się następująco:

Office 365 Business Essentials to teraz Microsoft 365 Business Basic

Office 365 Business Premium zmienia nazwę na Microsoft 365 Business Standard

Office 365 Business to Microsoft 365 Apps for businesses.

Office 365 ProPlus to teraz Microsoft 365 Apps  for enterprise.

W tym momencie warto przypomnieć, że plany platformy Microsoft 365 dla użytkowników domowych i biznesowych obejmują dobrze znane aplikacje klasyczne pakietu Office, takie jak Word, PowerPoint i Excel. Zyskujemy też dodatkową przestrzeń dyskową online oraz funkcje połączone z chmurą, umożliwiające współpracę nad plikami w czasie rzeczywistym. Każdy z pakietów gwarantuje zawsze aktualne, nowoczesne i przede wszystkim bezpieczne programy i usługi. 

Jakie licencje masz do wyboru?

Office 365 występuje w kilku wariantach. W zależności od potrzeb, do wyboru mamy 2 grupy licencji biznesowych, które różnią się między sobą nie tylko ilością dozwolonych użytkowników, ale też funkcjonalnościami.

Pakiet Microsoft 365 Business przeznaczony jest dla firm, w których maksymalne zapotrzebowanie na licencje wynosi 300. Zawiera między innymi licencje Basic i Standard, które oferują podstawowe aplikacje biurowe Microsoft. Najważniejszą różnicą jest to, że opcja Basic (czyli najtańsza) pozwala na korzystanie z aplikacji biurowych jedynie w wersji przeglądarkowej.

Drugi pakiet, czyli Microsoft 365 Enterprise to licencje dla klientów zainteresowanych nieco bardziej rozbudowanymi funkcjonalnościami. W przeciwieństwie do M365 Business, nie mają ograniczenia liczbowego w zakresie licencji. Małe, średnie, ale przede wszystkim po prostu szybko rozwijające się biznesy powinny przyjrzeć się bliżej pakietom Enterprise. Liczba licencji może być zdecydowanie na wyrost, ale być może okaże się, że pewne funkcje i programy z opcji Microsoft 365 Enterprise będą na tyle istotne, że je rozważysz. Każdy z pakietów Enterprise, poprzez usługi i aplikacji w nich zawarte, mocno wspiera pracę zespołową (zarówno zdalną, jak i w biurze) przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa danych.

To czym różnią się licencje Microsoft 365?

No dobrze, skoro licencje Office 365 funkcjonują pod nazwą Microsoft 365 Business, to jak zdefiniować Microsoft 365?

Microsoft 365 to usługa subskrypcyjna (płatność comiesięczna, lub roczna) dostępna w ramach programu CSP (Cloud Solution Provider), która gwarantuje zawsze aktualne i nowoczesne narzędzia zwiększające produktywność Twoją i Twojej firmy. Z pomocą produktów M365 stworzysz tzw. Modern Workplace – czyli postępowe, efektywne miejsce pracy w środowisku chmurowym, w którym dane chronione są światowej klasy zabezpieczeniami.

Ideą Microsoft 365 jest dostarczenie wielofunkcyjnej platformy, która ułatwia firmom codzienną pracę i realizację celów biznesowych. Plany usługi są zróżnicowane i bardzo elastyczne, w zależności od konkretnych potrzeb. Dzielą się na te do użytku domowego, a także na te dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw, szkół, uczelni oraz organizacji niedochodowych.

Jaka jest różnica? W ogromnym skrócie, można powiedzieć, że:

Microsoft 365 = Office 365 + Windows 10 + Zaawansowane funkcje zabezpieczeń

Dlaczego jest to uproszczenie? Dla lepszego zobrazowania i przedstawienia kompleksowości rozwiązań Microsoft 365 przedstawiamy porównanie licencji Microsoft Office 365 i Microsoft 365 w formie tabeli:

Co dalej?

Jeśli jesteś Klientem – na pewno w Twojej głowie rodzi się pytanie, który pakiet jest najrozsądniejszym wyborem dla Twojej firmy. Jako sprzedawca – możesz napotkać na trudności związane ze zrozumieniem, która licencja w pełni zaadresuje potrzeby Klienta, jednocześnie będąc optymalną kosztowo.

Śledzenie na bieżąco zmian związanych z licencjami Microsoft może wydawać się samodzielną pracą na pełny etat. Jeśli chodzi o ceny – te zmieniają się, a Microsoft kilka razy w roku wydaje nowe plany Office 365. Jeśli potrzebujesz wsparcia w wyborze – ważne jest, aby wybrać zaufanego partnera Microsoft, który pomoże Ci przebrnąć przez labirynt licencji i planów cenowych platformy Microsoft 365 i dobrać rozwiązanie, które będzie odpowiednie dla Twojego biznesu.

Potrzebujesz więcej informacji? Zostaw nam swój adres e-mail, a skontaktujemy się z Tobą i wspólnie ustalimy jak możemy Ci pomóc.

Naciśnij wyślij, aby wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

W czym możemy Ci pomóc?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza.
Odpowiemy na wiadomość tak szybko, jak to możliwe.