fbpx

Windows 365 vs Azure Virtual Desktop – czym różnią się te usługi?

windows 365 a azure virtual desktop

Microsoft oficjalnie rozszerzył portfolio dla użytkowników biznesowych o nowy produkt DaaS (Desktop as a Service), o nazwie Windows 365. Debiut usługi zapowiedziano podczas konferencji Microsoft Inspire 2021. Zainicjowało to dyskusję na temat różnic między znanym już użytkownikom rozwiązaniem Azure Virtual Desktop (do niedawna Windows Virtual Desktop), a nowym – Windows 365. A więc czym różnią się te usługi wirtualnych pulpitów i co mogą Ci zaoferować? 

Windows 365 - wirtualny komputer

Windows 365 to usługa, która umożliwia subskrybującym ją firmom udostępniać komputery z systemem Windows w chmurze dla swoich pracowników. Prościej mówiąc – użytkownik otrzymuje system operacyjny Windows dostępny poprzez Internet, w formie miesięcznej lub rocznej subskrypcji. Microsoft zajmuje się resztą aspektów technicznych, czyli dostarcza chmurową platformę sprzętową, na której działa system. Parametry platformy sprzętowej można dostosować – konfiguracja techniczna takiego wirtualnego komputera będzie zależała od potrzeb użytkownika.

Czy to koniec ery fizycznych komputerów firmowych?

Takie rozwiązanie otwiera nowe ścieżki myślenia o komputerach firmowych. Windows 365 przenosi system operacyjny do chmury, umożliwiając bezpieczne przesyłanie strumieniowe całego środowiska systemu Windows —aplikacji, danych i ustawień — na urządzenia osobiste lub firmowe. 

Od teraz bardzo proste staje się udostępnianie “komputerów wirtualnych” na dowolny czas pracownikom projektowym, freelancerom lub pracownikom zdalnym, bez konieczności zakupu fizycznego sprzętu. Użytkownik będzie mógł uruchomić firmowy Windows 365 na dowolnym sprzęcie (np. swoim prywatnym laptopie), a jedynym warunkiem działania usługi będzie połączenie z Internetem.

Na ten moment mówi się, że usługa ta będzie przeznaczona wyłącznie dla firm, a nie użytkowników indywidualnych.

 

Ale! Opis tego rozwiązania może brzmieć znajomo – czy nie jest to dokładnie to, co oferuje usługa wirtualnego pulpitu od Microsoft – Azure Virtual Desktop?

Można śmiało stwierdzić, że Windows 365 jest wynikiem naturalnej ewolucji istniejących już usług zdalnego pulpitu, które umożliwiają firmom to samo co Windows 365 – a więc nadawanie swoim pracownikom dostępu do pulpitu komputera z dowolnego miejsca. 

Co więc różni od siebie te dwa produkty? Przyjrzyjmy się z bliska.

Prostota vs. elastyczność

Pierwsza różnica podkreślana przez sam Microsoft: Windows 365 stawia na prostotę, podczas gdy Azure Virtual Desktop – na elastyczność.

Windows 365 jest znacznie prostszy w użyciu, a jego uruchomienie nie wiąże się ze złożoną konfiguracją pełnego środowiska Azure Virtual Desktop, w chmurze Azure. Windows 365 to rozwiązanie dla każdej firmy, bez względu na jej wielkość, czy doświadczenie w wirtualizacji. To więcej opcji dostosowania do indywidualnych potrzeb i elastyczności.

Azure Virtual Desktop, zgodnie z pierwotnym zamysłem, jest usługą korporacyjną, zdającą egzamin najlepiej wśród firm ze skomplikowaną infrastrukturą firmową i określonymi wymaganiami. W obliczu pracy zdalnej lub hybrydowej, z AVD zaczęły korzystać również mniejsze firmy, z uwagi na niedobór tego typu rozwiązań na rynku. Wdrożenie i korzystanie z AVD stanowiło jednak dla tego typu przedsiębiorstw wyzwanie.

Morał jest więc taki: Windows 365 koncentruje się na tym, aby wszystko było prostsze niż w przypadku AVD, ale nie oznacza to, iż wszystko będzie lepsze.

Z punktu widzenia użytkownika

  • Infrastruktura i inicjacja sesji

Windows 365 oparty jest na infrastrukturze Azure Virtual Desktop. W praktyce oznacza to, że aby uzyskać dostęp do swojego zdalnego pulpitu, użytkownik musi uwierzytelnić się w usłudze Azure Active Directory. Proces inicjacji sesji, a więc uwierzytelniania wieloskładnikowego, nie jest więc niczym nowym dla tych, którzy korzystali już kiedykolwiek z usług Microsoft 365 lub AVD.

  • Interfejs i wygoda użytkowania

Windows 365 uruchomisz z poziomu przeglądarki, na dowolnym urządzeniu i z dowolnym systemem operacyjnym – takim jak macOS, czy Linux. Pracę możesz rozpocząć np. na iPadzie, a kontynuować na laptopie, bez utraty postępu. Będziesz więc w dokładnie tym samym miejscu, w którym przerwałeś pracę, niezależnie od urządzenia. I to właśnie można uznać za ogromną przewagę Windows 365 nad tradycyjnymi pulpitami zdalnymi. Twój pulpit, programy i aplikacje osobiste będą podążać za Tobą na każdym urządzeniu, na którym uruchomisz Windows 365.

Zalety Windows 365 dla zespołów IT

  • Łatwość wdrożenia

Jak wspominaliśmy wyżej, Windows 365 pozwala na prostsze wdrażanie i zarządzanie wirtualnymi pulpitami, w porównaniu do Azure Virtual Desktop. Zespoły IT administrują usługą Windows 365 z poziomu Microsoft Endpoint Managera. Jest to to samo narzędzie, które jest wykorzystywane przez profesjonalistów IT do zarządzania komputerami fizycznymi. Jak zapowiedział Microsoft – zespoły IT będą korzystać z Endpoint Managera także do wprowadzania polityk bezpieczeństwa oraz do całościowego zarządzania usługą – w ten sam sposób, jak w przypadku urządzeń fizycznych.

  • Skalowalność 
Zespoły IT będą mogły w prosty sposób nie tylko zarządzać mocą obliczeniową i zasobami „komputera chmurowego” Windows 365. Za pomocą pulpitu nawigacyjnego Endpoint Analytics  z łatwością można zidentyfikować wirtualne środowiska, które nie spełniają potrzeb użytkownika w zakresie wydajności. Z jego poziomu, uzyskasz rekomendacje działań dla konkretnych Windowsów, ale także uaktualnisz je za pomocą dosłownie jednego kliknięcia.  Ponieważ Windows 365 będzie dostępny w modelu subskrypcyjnym, usługa będzie oferować opcję comiesięcznego zwiększania lub zmniejszania parametrów wirtualnego komputera użytkownika.
 
  • Nie tylko dla ekspertów wirtualizacji
Jak zapowiedział Microsoft – prostota i powszechność zastosowania wśród różnych firm, to główne przesłanki do stworzeniu usługi Windows 365. Z perspektywy IT, otwiera nowe możliwości dla firm IT, w których nie zatrudnia się administratorów specjalizujących się w wirtualizacji, którzy w przypadku Azure Virtual Desktop są potrzebni. Aby zarządzać Windowsem 365 nie trzeba mieć bowiem wiedzy z zakresu Azure, ani doświadczenia we wdrażaniu rozwiązań VDI. 

Windows, który dobrze znasz, a który jeszcze bardziej dostosuje się do ciebie

Nowy Windows 365 to „Windows, który znasz, ale otrzymujesz go w inny sposób, w sposób, który jest dla Ciebie najbardziej elastyczny” — powiedziała Melissa Grant, Director of Product Marketing for Microsoft 365.

Microsoft, w odniesieniu do swojego najmłodszego dziecka, używa określenia Cloud PCWirtualny komputer w chmurze wydaje się być odpowiedzią na wyzwania związane z pracą zdalną, czy hybrydową. To zupełnie nowa era i nowe podejście, dostosowane do Twoich potrzeb – potrzeb dzisiejszego świata. 

W czym możemy Ci pomóc?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza.
Odpowiemy na wiadomość tak szybko, jak to możliwe.