fbpx

Skalowalny komputer w chmurze? Poznaj Windows 365

windows 365

Pierwszy raz słyszysz o Windows 365? To stosunkowo nowa usługa wirtualnego pulpitu skierowana do użytkowników biznesowych. Zanosi się jednak na to, że niedługo zdominuje rynek rozwiązań Desktop as a Service (DaaS). Dowiedz się, jak działa Windows 365 i dlaczego zrobił takie zamieszanie na rynku!

Windows 365 - co to jest i czy jest mi potrzebny?

Windows 365 to usługa subskrypcyjna firmy Microsoft oferująca komputer w chmurze (cloud PC). Pozwala utworzyć wirtualny komputer z systemem Windows 10 lub 11, nie wymagając konfiguracji środowiska Azure. Za pomocą Windows 365 udostępnisz użytkownikom na system Windows, z którego będą mogli korzystać na dowolnym urządzeniu, nawet na smartfonie lub tablecie.

Jak działa Windows 365?

Dzięki Windows 365 możesz korzystać z systemu operacyjnego, który jest zainstalowany w chmurze Microsoft, a nie na Twoim twardym dysku. W ten sposób uzyskujesz dostęp wirtualnego pulpitu o wybranych parametrach, bez konieczności inwestycji w nowy sprzęt.

Na wirtualnym pulpicie możesz instalować potrzebne do pracy aplikacje oraz przechowywać firmowe dane. W ten sposób oferujesz użytkownikom spersonalizowany obszar roboczy gotowy do pracy w każdej chwili, na urządzeniach z dowolnym systemem (Windows, Android, macOS, iOS, Linux). 

Czy Windows 365 jest odpowiedni dla mnie?

Pandemia i rozwój technologii spowodowały gwałtowne zmiany w stylu pracy. Większe możliwości zatrudniania w formie zdalnej i hybrydowej przyniosły wiele korzyści, ale nie obyło się bez nowych wyzwań dla organizacji.

Jednym z nich było zapewnienie bezpieczeństwa firmowym aplikacjom i danym, w momencie, gdy pracownicy zaczęli pracować z domu, korzystając z prywatnych sieci wifi i często prywatnego sprzętu.

Drugim wyzwaniem w obliczu pracy zdalnej było zapewnienie pracownikom dodatkowego sprzętu, z którego mogą pracować z domu.

Narzędzia Microsoftu są dobrze zoptymalizowane pod kątem wydajności i z powodzeniem możesz z nich korzystać nawet na słabszych laptopach biurowych. Jednak praca na starszym sprzęcie bywa frustrująca – szczególnie gdy trzeba żonglować kilkoma aplikacjami jednocześnie.

W przypadku usług zdalnego pulpitu do działania potrzebne są tylko dostęp do internetu i przeglądarka. Moc obliczeniową zapewnia chmura Microsoft, dlatego możesz korzystać z tych rozwiązania nawet na tablecie czy smartfonie.

Co z bezpieczeństwem?

Chmura może być świetną alternatywą dla prywatnego komputera, który najlepsze lata ma za już sobą. Ale co z najważniejszą kwestią w dzisiejszym świecie biznesowym, czyli bezpieczeństwem?

Nie wszyscy użytkownicy dbają o odpowiednie zabezpieczenie swojego komputera. Co, jeśli któryś z Twoich pracowników korzysta z przestarzałego oprogramowania lub systemu operacyjnego, który już dawno stracił wsparcie? Co jeśli nie używa ochrony antywirusowej? A może korzysta z publicznej sieci WiFi? 

Korzystanie z prywatnego sprzętu do zadań służbowych niesie za sobą ryzyko, a wszelkie zaniedbania mogą narazić Twoją organizację na niemałe kłopoty. Jeśli ktoś uzyskuje dostęp z takiego urządzenia do danych Twojej firmy, wystawiasz się na włamanie lub inny incydent związany z cyberbezpieczeństwem, który nie będzie dotyczył już tylko jednego pracownika. 

Ale czy chmura pozwoli zapobiegać takim sytuacjom?

Jak Windows 365 chroni dane?

Na polu cyberbezpieczeństwa usługi wirtualnego pulpitu sprawdzają się wyśmienicie. Windows 365 opiera się na zaawansowanych zabezpieczeniach i szyfrowaniu. Wszystkie procesy odbywają się na bezpiecznych serwerach Microsoftu, dlatego to, z jakich urządzeń korzystają użytkownicy, ma drugorzędnie znaczenie. 

Dostęp do danych jest kontrolowany i tylko uprawnieni użytkownicy uzyskują dostęp do usługi. 
Korzystając z Windows 365 masz możliwość dodatkowego zabezpieczenia tożsamości użytkownika narzędziami, takimi jak MFAConditional Access, czy identyfikować zagrożenia poprzez Microsoft Defendera.

Nie musisz się też martwić o aktualizacje – Microsoft dba o to, by Twój system był aktualny, chroniony przed lukami w zabezpieczeniach i jednocześnie wyposażony w najnowsze funkcje. Co więcej, korzystając w Windows 365 w wersji Enterprise możesz zabezpieczać wirtualne pulpity i nimi zarządzać poprzez integrację z Microsoft Intune

Kiedy Windows 365 sprawdzi się najlepiej?

Windows 365 to świetne rozwiązanie dla firm, które stosują elastyczne modele pracy. Przykładem mogą być organizacje, które współpracują z kontraktorami i udostępniają sprzęt firmowy na stosunkowo krótki czas. W takim scenariuszu unikamy konieczności inwestycji w sprzęt wiedząc, że współpraca niedługo dobiegnie końca.

Chmurowy komputer będzie również nieoceniony dla osób, które potrzebują przez określony czas mieć dostęp do znacznie wyższych parametrów obliczeniowych komputera, niż to co oferuje sprzęt firmowy. Wygoda, szybkość zakupu i koszt nieporównywalny z ceną fizycznego sprzętu – to główne argumenty przemawiające za Microsoft 365. 

Warto wspomnieć, że Windows 365 najlepiej sprawdzi się w firmach, które planują korzystać z mniej niż 10 wirtualnych komputerów. Dla takich potrzeb nie potrzebujemy skomplikowanej konfiguracji, zarządzania, ani wsparcia administratora doświadczonego w pracy z wirtualnymi pulpitami.

Dla większych potrzeb korzystniejsze jest wdrożenie Azure Virtual Desktop, który pozwoli na dodatkową redukcję kosztów i większą elastyczność w zakresie parametrów i dostępności.

Podsumowując – Windows 365 to wygodne rozwiązanie dla firm nie posiadających doświadczenia przy wdrażaniu rozwiązań VDI, które chciałyby szybko i prosto udostępniać  użytkownikom wirtualne pulpity Windows.

Jak wygląda licencjonowanie?

Windows 365 sprzedawany jest w formie miesięcznej subskrypcji, która licencjonowana jest per użytkownik. Microsoft udostępnił dla użytkowników serie planów, które tak jak w przypadku Microsoft 365 dzielą się na grupy Business i Enterprise. Opcja Windows 365 Business ma ograniczenie w postaci 300 licencji na dany tenant, dla Enterprise limitów brak. 

Niezależnie od wybranej grupy masz do wyboru szereg parametrów wirtualnego komputera: od 2-8 vCPU, od 4-32 GB RAM oraz od 64 do 512GB miejsca do przechowywania danych.

Chcesz połączyć zdalny model zatrudnienia z tradycyjnymi sposobami pracy, ale nie wiesz jak się za to zabrać?

Skonsultuj się z nami! Pomożemy Ci wybrać odpowiednie rozwiązanie, dobierzemy licencje, skonfigurujemy rozwiązanie i udzielimy wsparcia użytkownikom.

W czym możemy Ci pomóc?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza.
Odpowiemy na wiadomość tak szybko, jak to możliwe.