fbpx

Microsoft 365 Defender – w jaki sposób inteligentna ochrona pomoże zabezpieczyć Twój biznes?

microsoft 365 defender

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest Microsoft 365 Defender?
  • Jak może pomóc zabezpieczyć Twój biznes?
  • Dlaczego Microsoft 365 Defender to najlepszy wybór?

Zapewnienie bezpieczeństwa naszych danych jest wyzwaniem, które każdego dnia jest coraz trudniejsze. Wraz z rozwojem technologii cyberochrony, swój warsztat szlifują także hakerzy, doskonaląc metody ataków. Wiemy już, że nawet najlepsza i najbardziej rozwinięta technologia nie zagwarantuje nam stuprocentowej ochrony, bo najsłabszym ogniwem, jesteśmy my sami. Wiemy też, że posiadanie „zwykłego” programu antywirusowego zdecydowanie nie zapewnia nam dziś elementarnego poziomu bezpieczeństwa. I właśnie dlatego tak ważne jest skonsolidowanie naszej cyberochrony i wybór jednego, wszechstronnego narzędzia.

Wyrafinowane ataki wymagają inteligentnej technologii

Microsoft 365 czuwa nad podstawowym bezpieczeństwem Twoich danych, chroniąc pocztę przez spamem, złośliwym oprogramowaniem i wirusami. 

Microsoft 365 Defender (dawniej ATP – Advanced Threat Protection) to oparta na technologii chmury usługa Microsoft, chroniąca przed zaawansowanymi, wyrafinowanymi i najbardziej wyniszczającymi metodami cyberataków. To kompletne, skonsolidowane rozwiązanie, wspomagające ochronę w czterech, podstawowych obszarach:

  • tożsamości: Microsoft Defender for Identity,
  • punktów końcowych: Microsoft Defender for Endpoint,
  • aplikacji w chmurze: Microsoft Cloud App Security,
  • poczty e-mail i dokumentów: Microsoft Defender for Office 365.

Microsoft 365 Defender to znacznie szybszy i skuteczniejszy sposób zarządzania i reagowania na incydenty związane z cyberbezpieczeństwem. Zintegrowane technologie i wsparcie mechanizmami sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, czynią z narzędzia firmowe centrum bezpieczeństwa.

Według badań przeprowadzonych przez Forrester Consulting, w firmach, w których wdrożono Microsoft Defender for Office 365 P2, prawdopodobieństwo wystąpienia incydentów cyberbezpieczeństwa zmalało o 60%. Czas potrzebny na wyjaśnienia i reakcję w sytuacjach naruszenia zabezpieczeń, skrócił się aż o 89%.

Dlaczego Microsoft 365 Defender?

Wszechstronność, integracja i automatyzacja. Trzy słowa, które najlepiej opisują istotę narzędzia Microsoft 365 Defender. To unikatowa platforma zapewniająca inteligentne, zautomatyzowane i zintegrowane zabezpieczenia w ujednoliconym środowisku, ze szczegółową analizą zagrożeń oraz szybkim wykrywaniem i reagowaniem na próby ataków.

Usługa Microsoft 365 Defender for Office 365, w raporcie Wave™ firmy Forrester otrzymała miano lidera w zakresie bezpieczeństwa poczty e-mail na drugi kwartał 2021r .

Ponadto, w maju tego roku, firma Gartner przyznała Microsoftowi tytuł „Leader in the 2021 Endpoint Protection Platforms (EPP) Magic Quadrant”. Tytuł ten potwierdza stopień zaawansowania ochrony rozmaitych punktów końcowych przez złośliwym oprogramowaniem, a także skalę integracji rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa.

W czym może pomóc Defender? Czyli 4 najważniejsze funkcje Defender for Office 365

Według badań Deloitte, aż 91% cyberataków ma swoje źródło w poczcie e-mail – a konkretniej, w wiadomościach będących phishingiem. 

Z tego powodu, weźmiemy dziś na tapet funkcje Defendera dedykowane usługom Microsoft 365 (Microsoft Defender for Office 365), a konkretniej poczcie e-mail i dokumentom.

  • Anti-phishing, czyli prawdziwie inteligentna skrzynka pocztowa

Najczęściej, codzienne maile wymieniamy z kilkoma i tymi samymi osobami. Przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji, narzędzie uczy się tego z kim najczęściej komunikujemy się mailowo, zarówno w organizacji, jak i poza nią. Na tej podstawie, tworzony jest graf połączeń, na bazie którego system ocenia stopień potencjalnego zagrożenia płynącego z otrzymywanych wiadomości. Może się więc zdarzyć, że mail zawierający załącznik lub link od osoby, z którą wcześniej rzadko, bądź wcale korespondowaliśmy, oznaczony zostanie jako niebezpieczny, lub trafi na tzw. „kwarantannę”. Nie musisz obawiać się natarczywych i zbyt częstych komunikatów bezpieczeństwa – otrzymasz je tylko wtedy, gdy wystąpi realne zagrożenie. Wszystko po to, by zminimalizować ryzyko wyłudzenia danych i zidentyfikować przypadki podszywania się pod inne osoby.

  • Bezpieczne linki i załączniki (safe links, safe attachments)

Doskonale wiemy, że linki i załączniki to te elementy wiadomości, które potrafią wyrządzić najwięcej złego. I tu z pomocą przychodzi Defender! 

Jeśli będziesz chciał otworzyć linka przesłanego w treści maila lub dokumentu, system najpierw przekieruje Cię do bezpiecznego środowiska Microsoft 365. Następnie, porówna link ze spisem stron internetowych zaklasyfikowanych jako niebezpieczne i/lub złośliwe. Jeśli wszystko będzie w porządku, zostaniesz przekierowany pod docelowy adres. W przeciwnym wypadku, otrzymasz komunikat informujący o próbie ataku. Co ważne, link poddawany jest analizie po każdym kliknięciu – na wypadek, gdyby strona, na którą ktoś usiłuje Cię skierować, została zainfekowana. Ochronie podlegają łącza zawarte w treści wiadomości, a także programach klasycznego pakietu Office, a więc w Wordzie, Excelu, czy Power Pointcie.

Jeśli chodzi zaś o załączniki – po wstępnej analizie, kierowane są do specjalnego środowiska, gdzie zostają poddane tzw. analizie behawioralnej. Przy udziale sztucznej inteligencji sprawdza się, czy dany plik nie wykazuje złośliwych zamiarów. Jeśli wszystko jest w porządku, zostaje on dopuszczony i zaklasyfikowany jako bezpieczny i gotowy do otwarcia. 

Ochrona działa również wtedy, gdy plik zostanie przesłany do usługi Share Point, czy OneDrive. W przypadku wykrycia podejrzanej aktywności, narzędzie zablokuje plik, uniemożliwiając jego otwarcie.

  • Symulacje ataków

Symulacje ataków, czyli najlepsza forma rozrywki Specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa w zgoda.net! 
A zupełnie poważnie, regularne prowadzenie ćwiczeń z zakresu phishingu i socjotechniki w zespole, uczy czujności i wyłapywania poszczególnych elementów świadczących o tym, że mamy do czynienia z próbą ataku.

Defender daje nam do wyboru kilka metod ataku, a jedną z nich, jest „drive-by-URL”. Atak polega na rozesłaniu silnie profilowanych wiadomości do członków zespołu z linkiem kierującym do strony ze złośliwym oprogramowaniem. Naturalnie na potrzeby ćwiczenia link jest zupełnie bezpieczny, ale po jego kliknięciu naszym oczom ukazuje się komunikat o tym, że naraziliśmy się na niebezpieczeństwo. 

Na czym polega wspomniane profilowanie?

Na jak najlepszym odwzorowaniu specyficznego stylu komunikacji osoby, pod którą się podszywamy. Skąd haker może mieć te informacje? Wystarczy, że do ataku przygotuje się dużo wcześniej, bacznie obserwując wspomniany styl komunikacji, by trudniej nam było zorientować się, że mamy do czynienia z atakiem. Po ukończonym ćwiczeniu, osoba je przeprowadzająca ma pełen wgląd do wyników, a więc zachowań poszczególnych użytkowników poddanych symulowanemu atakowi. Dzięki temu wie, które obszary wymagają dodatkowej pracy i uświadomienia członków zespołu.

  • Automatyczne śledztwo i reakcja (AIR)

Defender for Office 365 zapewnia funkcję automatycznego śledztwa i reakcji (automated investigation and response). 

Na czym to polega? 

Załóżmy, że pracownicy działu marketingu zgłaszają do działu IT podejrzaną aktywność na swojej skrzynce mailowej. Zaraz po nich, kolejne zgłoszenia wpływają od księgowości, sprzedaży i nagle z 20 powiadomień o zagrożeniu, robi się ich 100. Każde z nich musi zostać zbadane, odpowiednio spriorytetyzowane i przydzielone konkretnej osobie. Ogrom pracy, czasu i konieczność zaangażowania w proces kilku osób. 

Tymczasem, AIR jest w stanie zidentyfikować najczęściej występujące zagrożenia i zaproponować gotowe rozwiązania. Zadaniem specjalistów działu IT jest więc przejrzenie i zatwierdzenie tych rozwiązań. Zdjęcie z ich barków tych ważnych, jednak często bardzo pracochłonnych zadań pozwala na sporą oszczędność czasu i bardziej efektywne wykorzystanie zasobów.

Licencjonowanie

Usługa Microsoft 365 Defender jest składową niektórych licencji dostępnych w ramach platformy Microsoft 365 oraz usługi Office 365 Security and Enterprise. Dostęp do funkcjonalności Defendera Microsoft 365 uzyskasz, jeśli posiadasz następujące licencje:

  • Microsoft 365 E5
  • Microsoft 365 E3 z Microsoft 365 E5 Security add-on
  • Microsoft 365 A3 z Microsoft 365 A5 Security add-on
  • Windows 10 Enterprise E5
  • Enterprise Mobility + Security (EMS) E5
  • Office 365 E5
  • Microsoft Defender for Endpoint
  • Microsoft Defender for Identity
  • Microsoft Cloud App Security
  • Defender for Office 365 (Plan 2)

Chciałbyś zabezpieczyć zasoby swojej firmy, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Zgłoś się do nas – pomożemy dobrać odpowiednią licencję i wdrożymy optymalną strategię bezpieczeństwa w Twojej firmie.

W czym możemy Ci pomóc?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza.
Odpowiemy na wiadomość tak szybko, jak to możliwe.