fbpx

Czy AI zrewolucjonizuje pracę w firmach? Czym jest Microsoft 365 Copilot?

microsoft copilot

Sztuczna inteligencja (a konkretniej modele językowe) rozwija się obecnie w tempie, który jeszcze niedawno wydawał się nieosiągalny. Giganci technologiczni starają się wykorzystać jej potencjał, tworząc coraz bardziej zaawansowane narzędzia, które mają ułatwić i usprawnić pracę w firmach. Jednym z takich narzędzi jest ogłoszony niedawno Microsoft 365 Copilot, który będzie dodatkiem do cenionej w codziennej pracy platformy Microsoft 365. Wraz z wprowadzeniem funkcji Copilot, AI zacznie pełnić coraz większą rolę w codziennej pracy biurowej. Czy to oznacza, że nadchodzi kolejna rewolucja w pracy w firmach?

Jak sztuczna inteligencja wpłynie na pracę w firmach?

AI oferuje wiele możliwości wykorzystania w biznesie i mamy już dowody na to, że przyniesie wiele korzyści dla przedsiębiorstw. Jedną z głównych zalet wykorzystania jej w firmach jest automatyzacja procesów – to najlepsza droga do oszczędności czasu, zasobów a finalnie zwiększenia efektywności pracy. Możliwości przetwarzania dużych ilości danych, analizy i dostarczania konkretnych wskazówek na jej podstawie to ważny wkład AI w rozwój biznesu. A co z codzienną pracą biurową? Microsoft 365 Copilot to przykład na to, jak sztuczna inteligencja może wspomagać realizację codziennych obowiązków każdego z nas.

 

Czym jest czat Microsoft 365 Copilot?

Microsoft 365 Copilot to oparty na sztucznej inteligencji asystent-chatbot. Jego sposób działania jest bardzo podobny do Bing i ChatGPT – jeśli korzystałeś już z któregoś z nich, to wiesz, na czym to polega. W czym w takim razie Copilot przewyższa te narzędzia? Różnica polega na tym, że Copilot jest zintegrowany z platformą Microsoft 365, czyli Twoimi wiadomościami e-mail, dokumentami, spotkaniami, czatem i nie tylko!

Asystent łączy możliwości dużych modeli językowych (LLM) z Twoimi danymi w aplikacjach Microsoft Graph i Microsoft 365. Czym jest ten pierwszy? Graph działa jako pośrednik między różnymi aplikacjami Microsoftu i umożliwia integrację różnych funkcji w jednym miejscu. Dzięki temu możesz korzystać z danych z różnych źródeł bez przełączania zakładek z programami.

System Microsoft 365 Copilot łączy w sobie trzy technologie:

 1. Aplikacje pakietu Microsoft 365 – Word, Excel, PowerPoint, Teams, Outlook i nie tylko.
 2. GPT-4 Large Language Model (LLM) – model językowy, który analizuje, rozumie i tworzy tekst czytelny dla człowieka.
 3. Microsoft Graph – narzędzie, które integruje Twoje dane w jednym miejscu.

Copilot nie jest jeszcze dostępny dla wszystkich – na razie testuje go zamknięte grono klientów. Jednak Microsoft zapowiedział, że usługa trafi do ogólnego dostępu jeszcze w tym roku!

Jak AI działa w aplikacjach z pakietu Microsoft?

Możesz wchodzić w interakcje z chatbotem we wszystkich popularnych aplikacjach Microsoft 365. Wystarczy wydać mu polecenie, a w zależności od Twoich instrukcji automatycznie wygeneruje dokument lub odpowiedź. Zobacz, jak to się przekłada na pracę w poszczególnych aplikacjach Microsoft:

Microsoft Word

Copilot utworzy dla Ciebie wersję roboczą tekstu na podstawie dostępnych danych. Dzięki Microsoft Graph może też uwzględnić treści ze wszystkich firmowych dokumentów, a nawet dostosować formę i język tekstu.

Przykłady promptów:

 • Napisz trzystronicową propozycję projektu, korzystając z danych z dokumentu i arkusza kalkulacyjnego.
 • Przepisz akapit, aby był bardziej zwięzły.

Microsoft PowerPoint

Copilot może użyć konspektu lub dokumentu programu Word i automatycznie generować zestaw slajdów. Wystarczy kilka prostych poleceń, by znacznie poprawić swoją produktywność w pracy z długimi i złożonymi prezentacjami!

Przykłady promptów:

 • Utwórz sześcioslajdową prezentację z dokumentu programu Word i dodaj odpowiednie grafiki.
 • Skróć tę prezentację do podsumowania składającego się z trzech slajdów.

Microsoft Excel

Nie trzeba już znać skomplikowanych formuł i poleceń, by pracować w Excelu. Copilot przyjmie polecenia w języku naturalnym – możesz poprosić go o pokazanie różnych wizualizacji, a nawet udzielenie rekomendacji bez zmian w arkuszu kalkulacyjnym.

Przykłady promptów:

 • Podaj podział sprzedaży według rodzaju i kanału.
 • Projektuj wpływ zmiany określonej zmiennej i generuj wykres, który go zwizualizuje.

Microsoft Teams

Copilot może organizować dla użytkownika programy i harmonogramy spotkań. Będzie też skutecznym doradcą – na przykład może wyciągnąć wnioski z każdej dyskusji i zasugerować kolejne kroki.

Przykłady promptów:

 • Zbierz dotychczas omówione kwestie z tego spotkania i wyróżnij kluczowe punkty. Czy są jakieś obszary, w których nie jesteśmy zgodni?
 • Utwórz tabelę przedstawiającą plusy i minusy omawianego tematu. Jakie jeszcze aspekty warto wziąć pod uwagę?

Microsoft Outlook

Oprócz szybkiego odpowiadania na rutynowe e-maile Microsoft 365 Copilot może pobierać dyskusje z wątków wiadomości. Potrzebujesz pomocy w napisaniu maila? Chatbot doradzi Ci, jak powinna wyglądać treść. Możesz go również używać do szybkiego oznaczania ważnych wiadomości!

Przykłady promptów:

 • Podsumuj informacje z wiadomości od firmy X.
 • Stwórz profesjonalną i krótką odpowiedź: zaproś kogoś na spotkanie i dowiedz się o nowościach produktowych.

Business Chat

Oprócz szybkiego odpowiadania na rutynowe e-maile Copilot może pobierać dyskusje z wątków wiadomości w Microsoft 365. Potrzebujesz pomocy w napisaniu maila? Chatbot doradzi Ci, jak powinna wyglądać treść. Możesz go również używać do szybkiego oznaczania ważnych wiadomości!

Przykłady promptów:

 • Podsumuj informacje z wiadomości od firmy X.
 • Stwórz profesjonalną i krótką odpowiedź: zaproś kogoś na spotkanie i dowiedz się o nowościach produktowych.

Jaka czeka nas przyszłość?

Sztuczna inteligencja już teraz znacznie ułatwia nam pracę, ale producenci obiecują, że to dopiero początek. Czy jest jakieś ryzyko? Choć firmy mogą skorzystać na AI, niesie to za sobą też nowe problemy związane z cyberbezpieczeństwem i długiem technologicznym. Najwyższy czas upewnić się, że Twoja firma jest w stanie nie tylko wykorzystać ogromne możliwości sztucznej inteligencji w budowaniu przewagi na rynku, ale też stawić czoła wyzwaniom, jakie ona stwarza.

Od czego zacząć? Skontaktuj się z nami – wdrożymy rozwiązania, które przeniosą Twoją firmę na nowy poziom!

W czym możemy Ci pomóc?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza.
Odpowiemy na wiadomość tak szybko, jak to możliwe.