Najpewniej masz świadomość, jak ogromną rolę odgrywa niezakłócona komunikacja mailowa w codziennej pracy z Twoimi Klientami. Co zrobić, gdy na tej linii ewidentnie coś nie gra – maile nie dochodzą lub toną wśród setek innych w folderze “Spam”?
Przyjrzyjmy się najczęstszym problemom związanym z mailami, którzy zgłaszają Klienci:
1. „Wysłałem ważnego maila do Klienta z ofertą, a on twierdzi, że go nie otrzymał.”
Cóż, to bardzo prawdopodobny scenariusz. Z pewnego powodu (do którego zaraz przejdziemy), Twoja tożsamość nie została zweryfikowana, przez co wiadomość nie dotarła do odbiorcy.
2. „Kolega nie mógł znaleźć wiadomości, którą mu wysłałem. Ostatecznie okazało się, że wylądowała w spamie!”
Okropny widok, prawda? Nikt nie chciałby, by jego wiadomość wylądowała wśród niegroźnych, ale nadal irytujących „wyjątkowych ofert” którym „nie możesz się oprzeć”.
Przyczyna? Ponownie – nie udało się zweryfikować Twojej tożsamości, przez co wiadomość trafiła do spamu. Prawdę mówiąc, to i tak nie jest najgorszy scenariusz. Twoja wiadomość mogłaby w ogóle nie dotrzeć do skrzynki odbiorcy, nawet do folderu ze spamem.
3. „Znajomy wysłał mi maila z dziwnym linkiem – wydaje mi się, że ktoś się pod niego podszywa.”
Niestety, to ogromny, globalny problem. Takie działanie to „e-mail spoofing”. Może doprowadzić do tragicznych skutków, takich, jak utrata pieniędzy lub ważnych danych firmowych, np. gdy ktoś będzie chciał od nas wyłudzić poufne dane.
No dobrze, ale co z tym można zrobić?
Sposobów jest kilka. Jednym z nich jest wdrożenie klucza DKIM.
Co to jest klucz DKIM i po co go wdrażać?
W dużym skrócie, DKIM służy uwierzytelnianiu poczty e-mail. Jest niezwykle istotny, a wręcz powinien być obowiązkowy dla zapewnienia bezpieczeństwa w organizacji. Wprawdzie nie zagwarantuje nam tego, że nasza wiadomość zostanie dostarczona do odbiorcy, ale zdecydowanie zwiększy szanse na jej trafianie do „Odebranych”.
No właśnie – ale co ze spamem?
Wraz z jego stale rosnącą, niechlubną popularnością, dostawcy poczty zaczynają wymagać sygnatury DKIM, aby umożliwić dopuszczenie wiadomości do skrzynki pocztowej odbiorcy. Brak sygnatury DKIM może spowodować, że nawet najbardziej wartościowe treści od zaufanych nadawców mogą zostać zablokowane przez dostawcę już na poziomie serwera.
Wdrożenie DKIM jest póki co opcjonalnym, ale chętnie używanym czynnikiem, który pozwala zapewnić bezpieczeństwo i zmniejszyć ryzyko zakwalifikowania naszych wiadomości jako spam. Jego popularność jednak rośnie i już niedługo – mamy nadzieję – stanie się standardem dla firm, które dbają o swoje bezpieczeństwo i chcą wymieniać maile bez zakłóceń.
Zrobimy to za Ciebie
Z naszą pomocą możesz zwiększyć niezawodność Twojej poczty, a więc i zadbać o Twoje cyberbezpieczeństwo. Niezależnie od tego czy masz pocztę i DNS w Microsoft, czy u innego globalnego dostawcy – możemy sprawnie wdrożyć klucz DKIM w Twojej firmie. Skontaktuj się z nami, a wspólnie dobierzemy dla Ciebie odpowiedni scenariusz wdrożenia.