fbpx

Transformacja cyfrowa – czy to tylko trend?

transformacja cyfrowa

Z hasłem „transformacja cyfrowa” zetknąłeś się prawdopodobnie nie raz, w różnych formach. Od kilku lat przewija się w rozmaitych źródłach, a w czasie pandemii słyszymy je niemal zewsząd.

Popularność haseł takich jak „cyfryzacja”, czy „digitalizacja” sprawiła, że cyfrowa transformacja przez wielu jest traktowana jak kolejny, modny i niewiele znaczący trend lub chwyt marketingowy, którym nie warto zawracać sobie głowy. Ponadto, słowo „transformacja” może wzbudzać niepokój. Większość z nas lubi przecież to, co dobrze znane i wcale nie chce dużych zmian – szczególnie tych, związanych z technologią, którą wykorzystujemy w pracy od lat. Czy w tym wypadku, to aby na pewno dobry tok rozumowania?

Jak to się ma do Twojego biznesu?

Transformacja cyfrowa jest zmianą, prowadzącą do osiągania strategicznych, biznesowych celów. Wiąże się z przyjęciem i uznaniem pewnych procesów, narzędzi i sposobu myślenia o biznesie. To opracowywanie bieżących, dynamicznych strategii działania przy pełnym wykorzystaniu potencjału technologicznego, by dostarczać lepsze produkty i usługi. To klucz do tworzenia bardziej wydajnego biznesu, który będzie pozycjonować firmę na konkurencyjnym rynku, a w sytuacjach kryzysowych pozwoli jej po prostu przetrwać

No dobrze, ale jak osadzić i przyjąć całą tę koncepcję w kontekście Twojego biznesu?

Zacznijmy od zastanowienia się nad tym, czy aby na pewno w cyfrowej transformacji chodzi głównie o technologię. Jeśli tak, oznaczałoby to, że wystarczy zainwestować w pewien sprzęt, skonfigurować go i czekać na efekty. 

Niestety, nie tędy droga. 

Cyfryzacja nie może być utożsamiana wyłącznie z posiadaniem najnowszej infrastruktury 
i narzędzi. Zmiany wymaga cała strategia biznesowa firmy, przygotowanie jej na nową erę, w której cyfrowe stają się zarówno produkty, jak i procesy. To nie technologia powinna być motorem napędowym transformacji, a klienci, którzy oczekują od firm sprostania ich oczekiwaniom, w dynamicznej, cyfrowej rzeczywistości. Spełnienie ich potrzeb w czasach, gdzie tak ogromna część naszego życia stała się cyfrowa, jest największym wyzwaniem. Co więcej, wcale nie chodzi o to, by klient tę cyfrową technologię dostrzegł, a o to, by korzystanie z niej było absolutnie bezproblemowe, intuicyjne i zwyczajnie łatwe.

Strategia, nie technologia

Czy wiedząc, że technologia nie jest najważniejsza powinniśmy ją lekceważyć? 

Absolutnie nie. 

Cała trudność polega na skonstruowaniu takiej strategii, w której technologia pozytywnie wpłynie na całą organizację. Zdarza się, że „cyfrowymi” są wyłącznie wybrane działy, np. IT, czy marketingu. 

Cyfrowa transformacja nie powinna dotyczyć pojedynczych działów, a całej organizacji, bo doświadczenie Twojego klienta będzie się opierać na tej właśnie całości. 

Strategia powinna obejmować zarówno technologię, narzędzia, strukturę, szkolenia pracowników, kulturę, procesy i modele biznesowe. Warto podkreślić, że cyfrowa transformacja nie jest celem samym w sobie. To narzędzie, które może wspomóc nas w osiąganiu określanych wyników biznesowych, celów strategicznych i organizacyjnych.

Typowymi powodami, dla których firmy decydują się na transformacje cyfrową, są:

  • konieczność bycia na bieżąco z potrzebami rynku,
  • optymalizacja kosztów,
  • poprawa efektywności procesów,
  • szansa na osiąganie wyższych przychodów,
  • poprawa doświadczeń klienta.

Mimo tego, że cyfrowa transformacja w każdej firmie będzie wyglądać inaczej – oprócz typowych powodów – firmy te łączą wspólne cechy:

  • Ścisła współpraca działu IT z kadrą zarządzającą. To już nie jest czas, kiedy dział IT lub pojedynczy informatyk zajmował się wyłącznie naprawą niedziałających drukarek, czy konfiguracją sprzętu. Bez zaangażowania świadomego i kompetentnego działu IT, nie ma mowy o biznesowym rozwoju firmy.
  • Zmiana hierarchii. Odejście od typowych struktur hierarchicznych, to szansa na nowe, kreatywne pomysły i wykorzystanie pełnego potencjału zespołu tworzącego firmę.
  • Praca na rozwiązaniach chmurowych. W dzisiejszej rzeczywistości, nie jest to już kwestia wyboru, a kwestia czasu. Chmura = wydajna, mobilna, elastyczna i bezpieczna praca. Im szybciej rozpoczniesz transformację – tym mniejszy dług technologiczny do spłacenia będziesz mieć w perspektywie kolejnych lat.
  • Innowacyjność. Transformacja cyfrowa jest zmianą. Zmiana, jest próbą – testowaniem i wyciąganiem wniosków na przyszłość. Nie ma jednego, uniwersalnego planu transformacji, dlatego też warto eksperymentować i wprowadzać nietypowe rozwiązania z należytą uważnością i wsparciem specjalistów.
  • Elastyczność. Transformacja cyfrowa to stały proces, bez dat od-do. Technologia non stop ewoluuje, a razem z nią muszą ewoluować nasze umiejętności. Aby mieć szansę na sukces, to my – jako firma i jako pracownicy – musimy dostosować się do zmiennych okoliczności.
  • Orientacja na klienta. Jak już wspomnieliśmy wyżej, to klient powinien być motorem zmian w naszej firmie. Wszystkie te zmiany, prowadzą przecież ostatecznie do tego, by jego doświadczenie po procesie zakupowym, bądź też usługowym, było jak najlepsze.

Jak opracować strategię transformacji cyfrowej?

Wiemy już, że transformacja cyfrowa w każdej firmie będzie wyglądać inaczej. Wiemy też, że nie ma uniwersalnego planu transformacji. Przy tworzeniu własnej, indywidualnej strategii transformacji, warto jednak kierować się pewnymi wytycznymi.

  1. Spójrz na swój biznes z perspektywy. Odsuń na chwilę obecną wizję przyszłości swojej firmy i przemyśl ją jeszcze raz. Weź pod uwagę przyszły, nieunikniony wpływ technologii na Twój biznes.

  2. Określ jasne cele i ambicje biznesowe, których osiągnięcie będzie możliwe przy integracji strategii cyfrowej z ogólną strategią Twojej firmy.

  3. Bądź elastyczny i przyjmij podejście adaptacyjne. Ubiegły rok bardzo dobitnie pokazał nam, jak dynamiczny jest świat. Ci, którzy nie będą umieli się dostosować i odnaleźć w nowej rzeczywistości, wypadną z gry.

  4. Bądź odważny! Podejmuj ryzyko i pozwól podejmować je pracownikom niższego szczebla. Odejście od sztywnej hierarchii i struktury biznesu mocno wpisuje się w temat cyfrowej transformacji.

  5. Mierz siły na zamiary. Skala cyfrowej transformacji jest skorelowana z wielkością i branżą przedsiębiorstwa. Adaptacja do zmian w mniejszych firmach, będzie zdecydowanie łatwiejsza, niż w większych. Z drugiej strony, te mniejsze nie dysponują takimi budżetami, jakimi dysponują większe. Transformacja to proces: decyzja, rezultat, wniosek, nauka, kolejna decyzja.

  6. Współpracuj z doświadczonym i kompetentnym zespołem IT. Jeśli nie masz zaufanego partnera w zakresie IT, który rozpozna Twoje indywidualne potrzeby i pomoże zaplanować transformację cyfrową dopasowaną do Twoich możliwości – to najwyższa pora aby taki zespół znaleźć. Kompetentny zespół, któremu ufasz, to klucz do rozwoju Twojego biznesu.

Dlaczego teraz to takie ważne?

Być może po przeczytaniu tego artykułu uznasz, że transformacja cyfrowa to nie trend, a niezwykle ważny temat – ale jednak nie na tyle, by zająć się nim jak najszybciej. Bo niestabilne czasy, bo boisz się zmian, bo przecież nie jest aż tak źle, by działać już teraz. Fakty mówią jednak same za siebie. Według badania Dell Digital Transformation Index, dla 81% polskich firm temat cyfrowej transformacji stał się priorytetem. Mówi się, że w ciągu zaledwie kilku miesięcy – zmuszeni sytuacją – osiągnęliśmy poziom, który w normalnych warunkach osiągalibyśmy latami. Mając tę wiedzę, sam odpowiedz sobie na pytanie, czy aby na pewno masz czas na to, by cyfrową transformację odłożyć „na kiedyś”.

Według badań Instytutu Humanites, 91% polskich firm ma świadomość, że cyfrowa transformacja staje się wymogiem dzisiejszego świata. Szereg polskich firm może pochwalić się wdrożeniem rozwiązań opartych o chmurę Azure w ciągu ostatniego roku. Cyfrowa transformacja dzieje się teraz i warto przeprowadzać ją przede wszystkim po to, by uodpornić swój biznes, czyniąc go skuteczniejszym, bardziej wydajnym i gotowym na zmiany, które przyniesie przyszłość, wraz z postępem technologii.

Jesteś gotowy na zmiany, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Służymy pomocą:


W czym możemy Ci pomóc?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza.
Odpowiemy na wiadomość tak szybko, jak to możliwe.