Podejście Zero Trust, zrodziło się z naturalnych potrzeb dynamicznie rozwijającego się rynku usług chmurowych i pracy zdalnej. Seria ostatnich, coraz częstszych i bardzo sprytnych zarazem naruszeń bezpieczeństwa dobitnie dowodzi, że mamy do czynienia z globalnym problemem.
Nigdy nie ufaj, zawsze weryfikuj
To hasło stało się motywem przewodnim koncepcji Zero Trust. Jak zabezpieczyć się przed rozmaitymi scenariuszami zdarzeń prowadzącymi do incydentów naruszenia bezpieczeństwa? Technologia przenika już niemal każdy obszar naszego codziennego życia i zdecydowanie nie zanosi się na to, by ta tendencja miała się odwrócić. Paradoksalnie, mimo coraz bardziej zaawansowanych narzędzi ochrony danych, zapewnienie bezpieczeństwa rokrocznie staje się coraz trudniejsze.
Model Zero Trust zakłada, że każdy użytkownik i każde urządzenie, które ma dostęp do wrażliwych danych, stanowi potencjalne zagrożenie. Dopóki ten użytkownik i to urządzenie nie przejdzie zdefiniowanego przez nas procesu weryfikacji i autoryzacji – nigdy nie powinniśmy mu ufać, a więc umożliwiać wglądu do poufnych informacji. Konsekwentne i sumienne przestrzeganie elementarnych zasad bezpieczeństwa, minimalizuje ryzyko przeprowadzenia skutecznego ataku zarówno z zewnątrz, jak i z wewnątrz organizacji.
Jak wdrożyć, od czego zacząć?
Wdrożenie modelu Zero Trust to swego rodzaju proces, który musi się zacząć od weryfikacji Twojego sposobu podejścia do tematu bezpieczeństwa. Nie możesz z góry dzielić lokalizacji, z których łączą się Twoi pracownicy na bezpieczne i niebezpieczne, bo wszystko zależy od kontekstu. Twoje biuro zaczyna się w Twoim fizycznym biurze, ale w praktyce, działa w każdym miejscu, z którego działa zespół. Aby nad tym wszystkim zapanować, powinieneś być podejrzliwym na każdym kroku i… nigdy nie ufać w ciemno.
Poniżej 3 kluczowe zasady podejścia Zero Trust:
1. Zidentyfikuj najważniejsze dane i panuj nad dostępami
Należy zacząć od zidentyfikowania tych danych, których wyciek lub utrata spowodowałyby najwięcej szkód. To bardzo ważny etap, który pomoże uświadomić nam z jak ogromnym ryzykiem możemy mieć do czynienia. Kolejnym krokiem jest odseparowanie poufnych plików od pozostałych i uważne nadanie dostępów jedynie tym osobom, dla których te dane są absolutnie niezbędne. Minimalizujmy ryzyko już na tym etapie!
2. Wymagaj uwierzytelniania
Kiedy zidentyfikujemy dane i konkretne osoby, opracujmy silny model uwierzytelniania użytkownika, oparty na konkretnych regułach. Parametry sieci, lokalizacja, urządzenie – to wszystko ma kolosalne znaczenie. Każdorazowa próba uzyskania dostępu do plików, czy aplikacji, powinna być poddana weryfikacji poprzez autoryzację tożsamości. Do momentu, aż użytkownik nie przejdzie tego procesu, musisz zakładać, że próba ta stanowi zagrożenie bezpieczeństwa.
3. Monitoruj i analizuj
Model Zero Trust wymaga stałego monitorowania i analizy… wszystkiego. Pierwszym krokiem, powinno być zrewidowanie dotychczas stosowanych mechanizmów kontroli i bezpieczeństwa w Twojej firmie i wyciągnięcie wniosków. Kolejny krok, to wdrożenie konkretnych narzędzi, które są w stanie na bieżąco analizować i identyfikować zagrożenia, działać prewencyjnie i reagować natychmiastowo. Samodzielnie, nie jesteś w stanie analizować każdego urządzenia, każdej lokalizacji i innych kluczowych wskaźników, przed udzieleniem dostępu. Zarówno narzędzia Microsoft Azure, jak i Microsoft 365, wspierają ochronę tożsamości, danych, aplikacji i urządzeń końcowych przed zagrożeniami cybernetycznymi.
Każde działanie ma znaczenie
Wszystko zaczyna się od zrozumienia założeń modelu Zero Trust. Nie ma tutaj mowy o jednym, konkretnym zestawie narzędzi i funkcji bezpieczeństwa, uniwersalnym dla wszystkich przedsiębiorstw. Opracowując nasz plan na wdrożenie Zero Trust, powinniśmy wyjść od typowo biznesowych pytań, np. o to, w jaki sposób na co dzień funkcjonuje nasza firma, jakie dane są dla nas kluczowe, kto powinien mieć do nich stały dostęp, czy też czego oczekujemy po wdrożeniu. Kluczem jest opracowanie strategii, a następnie dobór odpowiednich środków, narzędzi i rozwiązań. Implementacja Zero Trust to proces, a każda dokładana przez nas warstwa bezpieczeństwa gra ogromną rolę. Mimo to, pamiętaj – nigdy nie ufaj, zawsze weryfikuj!
Jeśli chciałbyś stosować koncepcję Zero Trust w swojej firmie, ale nie wiesz, od czego i jak zacząć – jesteśmy tu, żeby Ci pomóc.