Dezinformacja nie jest tylko problemem rządów i polityków. Działania takie jak fake newsy coraz częściej uderzają w prywatne firmy. Zła wiadomość? Może się to przytrafić także Tobie. Dobra? Nie jesteś całkiem bezbronny. Dowiedz się, jak chronić swój biznes przed atakami dezinformacyjnymi!
Dezinformacja służy nie tylko celom politycznym
Termin „dezinformacja” wszedł do powszechnego użycia w 2016 r., po wyborach w Stanach Zjednoczonych. Wtedy odnosił się on przede wszystkim do działań, które miały na celu zdyskredytowanie rządów lub polityków. Dziś nikt już nie ma wątpliwości, że kampanie dezinformacyjne przeprowadza się także w sektorze biznesowym.
Manipulacja, propaganda i nieuczciwa konkurencja istniały od zawsze. Jednak oszuści jeszcze nigdy nie mieli do swojej dyspozycji tak potężnych narzędzi do siania chaosu, jak dziś. Mowa choćby o mediach społecznościowych, które odgrywają olbrzymią rolę w kształtowaniu wizerunku firm.
Problem dotyka nawet największych
W 2017 r. na zagranicznym forum 4chan wypłynął fake news sugerujący, że Starbucks oferuje 40% zniżki na kawę wszystkim nieudokumentowanym imigrantom. Zanim firma zdążyła zdementować te pogłoski, obrazek narobił niemałego zamieszania i wywołał burzliwą dyskusję wśród internautów.
Skoro gigant wizerunkowy taki jak Starbucks musiał wydać specjalne oświadczenie, by chronić swój wizerunek przed zwykłym fake newsem, trudno dziwić się zespołom ds. cyberbezpieczeństwa, że śmiertelnie poważnie traktują problem dezinformacji.
Co możesz zrobić, by uniknąć takiej sytuacji, lub – w najgorszym razie – zminimalizować jej szkodliwe skutki?
1. Monitoruj media społecznościowe
Social media są największym źródłem publicznych recenzji marek i produktów. To tutaj klienci dzielą się opiniami o firmie – zarówno tymi pozytywnymi, jak i negatywnymi.
Jeśli Twoja marka jest rozpoznawalna, oszuści mogą zakładać konta, które udają, że są z nią powiązane. Nie wolno tego ignorować – takie fałszywe profile często wykorzystuje się potem do rozpowszechniania fake newsów lub nawet wyłudzania pieniędzy. W efekcie Twoja firma narażona jest na gigantyczne straty wizerunkowe, które potem niełatwo odkręcić.
Jak zapobiec takim sytuacjom? Świetnym rozwiązaniem okazują się profesjonalne narzędzia do monitorowania social mediów, które:
- dostarczają informacji o wzmiankach na temat Twojej firmy;
- śledzą odpowiednie hashtagi;
- analizują słowa kluczowe;
- odkrywają popularne tematy związane z Twoją marką.
Gdy masz świadomość tego, co aktualnie dzieje się w social mediach, Twój zespół może na czas zidentyfikować potencjalne zagrożenia i w porę zareagować.
2. Działaj szybko i mądrze
Zaplanuj jak najwięcej scenariuszy odpowiedzi na fake newsy i zaangażuj w to członków swojego zespołu. Ustal role i obowiązki oraz kroki, które trzeba podjąć, by zażegnać ewentualny kryzys wizerunkowy.
Określ, czy potrzebujesz dodatkowych zasobów, ludzi lub narzędzi, by móc działać szybko i skutecznie.
Szybkość reakcji jest kluczowa – viralowy fake news rozprzestrzenia się w ciągu zaledwie kilku godzin. Nieprzemyślana odpowiedź na zarzuty może jednak tylko pogorszyć Twoją sytuację. Postaraj się określić, czy jest to tylko drobna niedogodność wizerunkowa, czy też początek większego wyzwania dla reputacji Twojej firmy.
- Jak szkodliwe są zarzuty?
- Ile osób o tym mówi?
- Jaki wpływ mają ludzie, którzy to komentują?
Gdy odpowiesz sobie na te trzy pytania, będzie Ci łatwiej zaplanować stosowną reakcję na nieprawdziwe informacje.
3. Zadbaj o cyberbezpieczeństwo Twojej firmy
Działania dezinformacyjne wymierzone w Twoją firmę mogą być równie groźne, co kradzież wrażliwych danych! Nie lekceważ siły fake newsów i zawczasu przygotuj się na taką możliwość – to także element strategii cyberbezpieczeństwa. Pracuj nad świadomością zagrożeń, organizuj szkolenia dla pracowników i dbaj o odpowiednią ochronę swojej infrastruktury.
Zastanawiasz się, w jaki jeszcze sposób mógłbyś ochronić swój biznes przed zagrożeniem ze strony oszustów i cyberprzestępców? Skontaktuj się z nami – zajmiemy się wszystkim, abyś Ty mógł spać spokojnie.