“Spotkajmy się na Teamsach”, czyli podsumowanie 2020 z perspektywy IT

podsumowanie 2020 w branży it

Rok 2020 upłynął pod znakiem pandemii, a co za tym idzie, szeroko pojętych zmian. Czego dowiódł ten rok i jak ma się w tym wszystkim technologia? Zapraszamy na krótkie podsumowanie roku 2020 z perspektywy IT!

Pierwszy szok

Branża IT – jako jedna z nielicznych – cechuje się ogromną zdolnością do sprawnego adaptowania do nowych warunków i płynnego wprowadzania innowacji. W pierwszych miesiącach 2020, praktycznie z dnia na dzień zostaliśmy odesłani do pracy z domowego biura. Szczęśliwi ci, którzy stopniową migrację i oswajanie się z chmurą rozpoczęli jeszcze przed pandemią! Dla pozostałych, przejście na tryb zdalny wiązało się z prawdziwą i często bardzo bolesną rewolucją.

Według badań, ponad 80% liderów IT zwiększyło wykorzystanie chmury w przeciągu ostatniego roku. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że ten trend będzie kontynuowany.

Dla wielu branż, wyzwania technologiczne związane z przejściem na zdalny tryb pracy spadły jak grom z jasnego nieba. W tym czasie, ponad 50% prezesów firm zostało niejako zmuszonych do znacznych inwestycji w infrastrukturę i technologię, która umożliwiła pracownikom bezpieczną, komfortową i wydajną pracę.

Technologia robi swoją robotę

Microsoft Teams, Zoom, Google Meet – zdarzało się nam słyszeć te nazwy jeszcze przed pandemią, ale teraz już chyba każdy, przynajmniej raz zetknął się z określeniem „Spotkajmy się na Teamsach”. Czy tego chcemy, czy nie, to właśnie takie spotkania wyparły te dotychczasowe, w „realu”. Co więcej, nic nie wskazuje na to, by miało się to prędko zmienić, a wręcz spodziewamy się kolejnych, rewolucyjnych narzędzi do wirtualnej współpracy.

2020 bardzo dobitnie dowiódł, że potrzeba jest matką wynalazków. Według badania McKinsey, pandemia spowodowała, że przeskoczyliśmy o pięć lat wprzód w zakresie cyfrowej transformacji biznesu i to w zaledwie kilka tygodni. Zarówno dzięki infrastrukturze, rozwiązaniom chmurowym, ale też zmianie nastawienia kadr zarządzających, stanowiska pracy, które jeszcze rok temu zdawały się być niemożliwymi do przeniesienia w tryb zdalny, dzisiaj radzą sobie bardzo dobrze. Jest popyt – jest podaż.

Pain points, czyli gdzie nas boli

Plany na najbliższe lata poczynione jeszcze przed pandemią, dosyć boleśnie zweryfikowała rzeczywistość. Sytuacja wymaga od wielu ponownego pochylenia się nad nimi i dokładnej analizy sytuacji. 

Jak rozwiązać kwestię wdrożenia zaawansowanych zabezpieczeń sieci internetowej w biurze, podczas gdy pracownicy, pracując nie tylko w domach, ale i miejscach publicznych korzystają z łączy o wątpliwych zabezpieczeniach? 

Jak świadczyć klientom najwyższej jakości usługi na odległość, które do tej pory wykonywane były wyłącznie stacjonarnie? 

W tej sytuacji, ponownie uprzywilejowane i zwyczajnie spokojniejsze mogą być firmy, które w ostatnich latach pracowały na rozwiązaniach chmurowych, w znacznym stopniu wykorzystując zdalne narzędzia i infrastrukturę. Niezaprzeczalnie, jako branża IT odczuwamy presję, ale też ogromną odpowiedzialność, zarówno za naszych klientów, jak i rozważne planowanie i gospodarowanie budżetem.

Co dalej w 2021?

Plany planami, ale skupmy się na celach. Na czym warto się skupić w roku 2021?

  1. Minimalizacji zagrożeń związanych z bezpieczeństwem.
  2. Wdrażaniu nowych technologicznych rozwiązań.
  3. Zmniejszeniu wydatków na IT.

Według raportu Spiceworks Ziff Davis, aż 80% badanych firm prognozuje, że ich budżety IT w 2021 roku wzrosną lub pozostaną takie same, jak w 2020. Ankietowani deklarują, że ogólne koszty – ze względu na oprogramowanie, sprzęt, utrzymanie chmury i podobne wzrosły i będą wzrastać nadal.

Jak w tak dynamicznej i niepewnej rzeczywistości wyznaczyć drogę do realizacji celów?

  1. Spójrzmy krytycznym okiem na stan faktyczny: dokonajmy przeglądu infrastruktury IT naszej firmy, który odpowie nam na pytania w jaki sposób gospodarujemy zasobami, kto i jak z nich korzysta i gdzie znajduje się przestrzeń do optymalizacji.

  2. Sporządźmy długoterminowy plan działania. Weźmy pod uwagę zapotrzebowanie technologiczne i kadrowe związane z perspektywą rozciągnięcia pracy zdalnej na kolejne lata.

  3. Na bieżąco analizujmy skuteczność prowadzonych działań. Bądźmy elastyczni i zdecydowani w sytuacjach konieczności podejmowania decyzji i wdrażania zmian.

  4. Zaufajmy specjalistom!

Przegląd infrastruktury IT? Migracja do chmury, a może wdrożenie Microsoft 365? Zostaw nam swój adres e-mail, a skontaktujemy się z Tobą i razem dobierzemy rozwiązania, które wyznaczą drogę do realizacji Twoich celów. Nowy rok to zawsze dobry czas na zmiany na lepsze!

Naciśnij „wyślij”, aby wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email