fbpx

“Spotkajmy się na Teamsach”, czyli podsumowanie 2020 z perspektywy IT

podsumowanie 2020 w branży it

Rok 2020 upłynął pod znakiem pandemii, a co za tym idzie, szeroko pojętych zmian. Czego dowiódł ten rok i jak ma się w tym wszystkim technologia? Zapraszamy na krótkie podsumowanie roku 2020 z perspektywy IT!

Pierwszy szok

Branża IT – jako jedna z nielicznych – cechuje się ogromną zdolnością do sprawnego adaptowania do nowych warunków i płynnego wprowadzania innowacji. W pierwszych miesiącach 2020, praktycznie z dnia na dzień zostaliśmy odesłani do pracy z domowego biura. Szczęśliwi ci, którzy stopniową migrację i oswajanie się z chmurą rozpoczęli jeszcze przed pandemią! Dla pozostałych, przejście na tryb zdalny wiązało się z prawdziwą i często bardzo bolesną rewolucją.

Według badań, ponad 80% liderów IT zwiększyło wykorzystanie chmury w przeciągu ostatniego roku. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że ten trend będzie kontynuowany.

Dla wielu branż, wyzwania technologiczne związane z przejściem na zdalny tryb pracy spadły jak grom z jasnego nieba. W tym czasie, ponad 50% prezesów firm zostało niejako zmuszonych do znacznych inwestycji w infrastrukturę i technologię, która umożliwiła pracownikom bezpieczną, komfortową i wydajną pracę.

Technologia robi swoją robotę

Microsoft Teams, Zoom, Google Meet – zdarzało się nam słyszeć te nazwy jeszcze przed pandemią, ale teraz już chyba każdy, przynajmniej raz zetknął się z określeniem „Spotkajmy się na Teamsach”. Czy tego chcemy, czy nie, to właśnie takie spotkania wyparły te dotychczasowe, w „realu”. Co więcej, nic nie wskazuje na to, by miało się to prędko zmienić, a wręcz spodziewamy się kolejnych, rewolucyjnych narzędzi do wirtualnej współpracy.

2020 bardzo dobitnie dowiódł, że potrzeba jest matką wynalazków. Według badania McKinsey, pandemia spowodowała, że przeskoczyliśmy o pięć lat wprzód w zakresie cyfrowej transformacji biznesu i to w zaledwie kilka tygodni. Zarówno dzięki infrastrukturze, rozwiązaniom chmurowym, ale też zmianie nastawienia kadr zarządzających, stanowiska pracy, które jeszcze rok temu zdawały się być niemożliwymi do przeniesienia w tryb zdalny, dzisiaj radzą sobie bardzo dobrze. Jest popyt – jest podaż.

Pain points, czyli gdzie nas boli

Plany na najbliższe lata poczynione jeszcze przed pandemią, dosyć boleśnie zweryfikowała rzeczywistość. Sytuacja wymaga od wielu ponownego pochylenia się nad nimi i dokładnej analizy sytuacji. 

Jak rozwiązać kwestię wdrożenia zaawansowanych zabezpieczeń sieci internetowej w biurze, podczas gdy pracownicy, pracując nie tylko w domach, ale i miejscach publicznych korzystają z łączy o wątpliwych zabezpieczeniach? 

Jak świadczyć klientom najwyższej jakości usługi na odległość, które do tej pory wykonywane były wyłącznie stacjonarnie? 

W tej sytuacji, ponownie uprzywilejowane i zwyczajnie spokojniejsze mogą być firmy, które w ostatnich latach pracowały na rozwiązaniach chmurowych, w znacznym stopniu wykorzystując zdalne narzędzia i infrastrukturę. Niezaprzeczalnie, jako branża IT odczuwamy presję, ale też ogromną odpowiedzialność, zarówno za naszych klientów, jak i rozważne planowanie i gospodarowanie budżetem.

Co dalej w 2021?

Plany planami, ale skupmy się na celach. Na czym warto się skupić w roku 2021?

  1. Minimalizacji zagrożeń związanych z bezpieczeństwem.
  2. Wdrażaniu nowych technologicznych rozwiązań.
  3. Zmniejszeniu wydatków na IT.

Według raportu Spiceworks Ziff Davis, aż 80% badanych firm prognozuje, że ich budżety IT w 2021 roku wzrosną lub pozostaną takie same, jak w 2020. Ankietowani deklarują, że ogólne koszty – ze względu na oprogramowanie, sprzęt, utrzymanie chmury i podobne wzrosły i będą wzrastać nadal.

Jak w tak dynamicznej i niepewnej rzeczywistości wyznaczyć drogę do realizacji celów?

  1. Spójrzmy krytycznym okiem na stan faktyczny: dokonajmy przeglądu infrastruktury IT naszej firmy, który odpowie nam na pytania w jaki sposób gospodarujemy zasobami, kto i jak z nich korzysta i gdzie znajduje się przestrzeń do optymalizacji.

  2. Sporządźmy długoterminowy plan działania. Weźmy pod uwagę zapotrzebowanie technologiczne i kadrowe związane z perspektywą rozciągnięcia pracy zdalnej na kolejne lata.

  3. Na bieżąco analizujmy skuteczność prowadzonych działań. Bądźmy elastyczni i zdecydowani w sytuacjach konieczności podejmowania decyzji i wdrażania zmian.

  4. Zaufajmy specjalistom!

Przegląd infrastruktury IT? Migracja do chmury, a może wdrożenie Microsoft 365? Zostaw nam swój adres e-mail, a skontaktujemy się z Tobą i razem dobierzemy rozwiązania, które wyznaczą drogę do realizacji Twoich celów. Nowy rok to zawsze dobry czas na zmiany na lepsze!

Naciśnij „wyślij”, aby wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

W czym możemy Ci pomóc?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza.
Odpowiemy na wiadomość tak szybko, jak to możliwe.