Bezpieczeństwo dziecka w sieci

blog bezpieczenstwo dzieci

Czy dbasz o bezpieczeństwo dziecka w sieci?

Jeśli jesteś odpowiedzialnym rodzicem, to chcesz zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka na każdym etapie jego życia. Zaczynając od wyboru pierwszego fotelika samochodowego, czy wózka. Kolejne lata weryfikujesz odpowiednie przedszkole, potem szkołę. Ale czy kiedykolwiek dokładnie weryfikowałeś, co Twoje dziecko robi na telefonie, który mu użyczyłeś na chwilę, by mieć spokój? Kiedy ostatnio sprawdzałeś co tak naprawdę ogląda na iPadzie lub laptopie? Czy wiesz ile niebezpieczeństw czai się w sieci? Czy wiesz co to jest bezpieczeństwo w sieci i jak zapewnić to bezpieczeństwo swojemu dziecku?

Istnieją narzędzia, które pomagają nam zapewnić bezpieczeństwo dziecka w sieci, czyli tak naprawdę każdego dziecka korzystającego z elektroniki. Zainstalowanie dostępnych programów na laptopie lub ipadzie pozwoli w skutecznie uchronić nasze dziecko przed oglądaniem filmów z przemocą, całkowitą eliminację dostępu do niepożądanych gier, lub ograniczyć czasowo dostęp do elektroniki.

Jak zapewnić bezpieczeństwo dziecka w sieci?

Jesteśmy certyfikowanym partnerem Microsoft (Silver Cloud Solution Partner) i  specjalizujemy się w dobieraniu, konfigurowaniu i udostępnianiu naszym Klientom usług chmurowych Microsoft.
Dlatego jeśli jesteś użytkownikiem Windows 10 – proponujemy Ci skorzystać z darmowej usługi Rodzina Microsoft, by zapewnić bezpieczeństwo swojej rodzinie, a w szczególności bezpieczeństwo Twojemu dziecku podczas korzystania z komputera.

Poniżej  w kilku prostych krokach wyjaśniamy jak można uzyskać raportowanie o aktywności naszego dziecka w sieci, ustawić limit czasu korzystania z komputera, udostępnić informacje o lokalizacji i ograniczenia dotyczące zawartości, możesz także śledzić wydatki dzieci i dodawać pieniądze do ich kont Microsoft.

KROK 1

Jak skonfigurować rodzinę Microsoft – czyli jak utworzyć dziecku własne, dedykowane konto.

Aby utworzyć rodzinę w Microsoft – najłatwiej przejść na stronę  account.microsoft.com/family, gdzie możesz zapraszać osoby do dołączenia i zarządzać swoją rodziną. Gdy dana osoba zaakceptuje zaproszenie, będzie można rozpocząć ustawianie ograniczeń i planowanie wydarzeń w kalendarzu rodzinnym. Jeśli używacie aplikacji Skype, będziecie mieć automatycznie skonfigurowany czat wewnątrz grupy rodzinnej. 

Aby uzyskać więcej informacji dotyczących zarządzania członkami rodziny Microsoft, zobacz następujące strony:

Dodawanie członków do swojej rodziny Microsoft
Usuwanie osób z rodziny Microsoft

Poniżej przykład ustawień systemu:

rodzina

KROK 2

Raportowanie aktywności – czyli bądź świadomy tego, co Twoje dziecko robi w sieci.

Możesz otrzymywać tygodniowe raporty e-mail o aktywności dziecka w Internecie na urządzeniach z systemem Windows 10, konsoli Xbox One oraz urządzeniach z systemem Android z zainstalowaną aplikacją Microsoft Launcher. Możesz ją również przejrzeć w każdej chwili na stronie  account.microsoft.com/family. Zobaczysz witryny odwiedzane przez dziecko, jego historię przeglądania, używane aplikacje i gry oraz ilość czasu spędzonego przy komputerze. Raportowanie aktywności to doskonały sposób trzymania ręki na pulsie i źródło informacji pomagające odpowiednio dostosowywać ustawienia filtru rodzinnego.

Włącz raportowanie aktywności

KROK 3

Ustal czas korzystania z urządzeń – czyli ile czasu chcesz by dziecko klikało?

Chcesz, aby Twoje dziecko czasami odpoczywało od nowoczesnych technologii? Zadbaj o bezpieczeństwo i zdrowie dziecka – zaplanuj, kiedy może korzystać z urządzeń, a kiedy powinno robić coś innego („Idź pobaw się na dworze!”). Używaj jednego harmonogramu dla wszystkich urządzeń z systemem Windows 10 i konsoli Xbox One lub ustaw osobne harmonogramy na każdym urządzeniu. Dziecko może poprosić o więcej czasu — oczywiście żeby odrobić pracę domową — i wtedy możesz łatwo odpowiedzieć na tę prośbę pocztą e-mail lub na stronie  account.microsoft.com/family.

Ustaw limity czasu korzystania z urządzenia

KROK 4

Ograniczenia dotyczące zawartości – czyli co dziecko może robić w sieci?

Ustawiane przez Ciebie ograniczenia dotyczące zawartości określają, do jakiego rodzaju treści dziecko ma dostęp: od odwiedzanych witryn sieci Web, przez uruchamiane gry, aż po ewentualną konieczność zgody dorosłego na kupowanie rzeczy w Microsoft Store. Ograniczenia dotyczące zawartości składają się z trzech ustawień:  Zapytaj rodzica, Aplikacje, gry i multimedia  oraz  Przeglądanie Internetu. Możesz ustawić reguły oraz decydować, kiedy mogą być łamane, tak aby zapewnić optymalny poziom bezpieczeństwa dziecka. Na przykład dziecko może poprosić o wydłużenie czasu korzystania z urządzenia, a Ty wtedy odpowiesz pocztą e-mail lub na stronie  account.microsoft.com/family.

Zapytaj rodzica

Koniec z nieoczekiwanymi wydatkami. Możesz określić, aby było wymagane zatwierdzenie przez osobę dorosłą tego, co Twoje dziecko chce kupić w Microsoft Store — z wyjątkiem rzeczy uzyskanych w wyniku realizacji bonów upominkowych lub za środki na koncie Microsoft. Nawet po wyłączeniu funkcji  Zapytaj rodzica  nadal będziesz zatwierdzać treści przekraczające limit wieku ustawiony w sekcji  Aplikacje, gry i multimedia,  którą omawiamy dalej.

Włącz funkcję Zapytaj rodzica

Aplikacje, gry i multimedia

Wszystko jest radosne i zabawne… do momentu, aż dziecko użyje aplikacji, na którą jest za małe. Możesz zablokować nieodpowiednie aplikacje, gry i multimedia na konsoli Xbox One i urządzeniach z systemem Windows 10, ustawiając limit wieku. Wszelkie treści o wyższej kategorii wiekowej będą wymagały zgody osoby dorosłej.

Blokuj nieodpowiednie aplikacje, gry i multimedia

Przeglądanie Internetu

Pomóż chronić bezpieczeństwo dziecka w sieci poprzez kontrolę odwiedzanych witryn. Możesz je chronić przed przeglądaniem zawartości dla dorosłych w Internecie, gdy używa przeglądarek Microsoft Edge i Internet Explorer na urządzeniach z systemem Windows 10 lub konsoli Xbox One. Wiele witryn blokujemy automatycznie, ale możesz również blokować lub zezwalać na przeglądanie konkretnych witryn, albo pozwolić dziecku odwiedzać tylko akceptowane przez Ciebie witryny.

Blokuj nieodpowiednie witryny internetowe 

KROK 5

Wydatki – czyli jak nie zbankrutować

Miej oko na wydatki dziecka w sieci — w jednym miejscu możesz oglądać zakupy, jakich ostatnio dokonywały, wyświetlać ich opcje płatności i dodawać pieniądze do ich kont Microsoft. Zaloguj się przy użyciu swojego konta Microsoft na stronie  account.microsoft.com/family, znajdź imię i nazwisko dziecka, a następnie wybierz kolejno pozycje Więcej opcji > Wydatki.

KROK 6

Znajdź swoje dziecko – czyli nie martw się już o to, gdzie jest.

Dzięki usługom Microsoft możesz dbać o bezpieczeństwo dziecka także poza domem. Pozbądź się obaw i sprawdzaj lokalizację dziecka, kiedy tylko potrzebujesz. Upewnij się, że bezpiecznie wróciło ze szkoły, lub używaj tej funkcji, gdy dziecko wyszło gdzieś ze znajomymi. Wystarczy, że dziecko ma urządzenie z systemem Windows 10 lub Android, na którym działa aplikacja Microsoft Launcher.

Zobacz lokalizację swojego dziecka na mapie

Bezpieczeństwo w sieci, bezpieczeństwo danych i zarządzanie danymi, bezproblemowa migracja, nielimitowany transfer danych, ochrona antywirusowa i zarządzanie antywirusem. Pakiety narzędzi do zwiększenia efektywności pracy, współdzielenia zasobów oraz wykonywania analiz biznesowych. To tylko część usług jaką realizujemy,  a naszym nadrzędnym celem jest pomoc i edukacja naszych Klientów.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email