Rok 2020 upłynął pod znakiem pandemii, a co za tym idzie, szeroko pojętych zmian. Czego dowiódł ten rok i jak ma się w tym wszystkim technologia? Zapraszamy na krótkie podsumowanie roku 2020 z perspektywy IT!
Pierwszy szok
Branża IT – jako jedna z nielicznych – cechuje się ogromną zdolnością do sprawnego adaptowania do nowych warunków i płynnego wprowadzania innowacji. W pierwszych miesiącach 2020, praktycznie z dnia na dzień zostaliśmy odesłani do pracy z domowego biura. Szczęśliwi ci, którzy stopniową migrację i oswajanie się z chmurą rozpoczęli jeszcze przed pandemią! Dla pozostałych, przejście na tryb zdalny wiązało się z prawdziwą i często bardzo bolesną rewolucją.
Według badań, ponad 80% liderów IT zwiększyło wykorzystanie chmury w przeciągu ostatniego roku. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że ten trend będzie kontynuowany.
Dla wielu branż, wyzwania technologiczne związane z przejściem na zdalny tryb pracy spadły jak grom z jasnego nieba. W tym czasie, ponad 50% prezesów firm zostało niejako zmuszonych do znacznych inwestycji w infrastrukturę i technologię, która umożliwiła pracownikom bezpieczną, komfortową i wydajną pracę.
Technologia robi swoją robotę
Microsoft Teams, Zoom, Google Meet – zdarzało się nam słyszeć te nazwy jeszcze przed pandemią, ale teraz już chyba każdy, przynajmniej raz zetknął się z określeniem „Spotkajmy się na Teamsach”. Czy tego chcemy, czy nie, to właśnie takie spotkania wyparły te dotychczasowe, w „realu”. Co więcej, nic nie wskazuje na to, by miało się to prędko zmienić, a wręcz spodziewamy się kolejnych, rewolucyjnych narzędzi do wirtualnej współpracy.
2020 bardzo dobitnie dowiódł, że potrzeba jest matką wynalazków. Według badania McKinsey, pandemia spowodowała, że przeskoczyliśmy o pięć lat wprzód w zakresie cyfrowej transformacji biznesu i to w zaledwie kilka tygodni. Zarówno dzięki infrastrukturze, rozwiązaniom chmurowym, ale też zmianie nastawienia kadr zarządzających, stanowiska pracy, które jeszcze rok temu zdawały się być niemożliwymi do przeniesienia w tryb zdalny, dzisiaj radzą sobie bardzo dobrze. Jest popyt – jest podaż.
Pain points, czyli gdzie nas boli
Plany na najbliższe lata poczynione jeszcze przed pandemią, dosyć boleśnie zweryfikowała rzeczywistość. Sytuacja wymaga od wielu ponownego pochylenia się nad nimi i dokładnej analizy sytuacji.
Jak rozwiązać kwestię wdrożenia zaawansowanych zabezpieczeń sieci internetowej w biurze, podczas gdy pracownicy, pracując nie tylko w domach, ale i miejscach publicznych korzystają z łączy o wątpliwych zabezpieczeniach?
Jak świadczyć klientom najwyższej jakości usługi na odległość, które do tej pory wykonywane były wyłącznie stacjonarnie?
W tej sytuacji, ponownie uprzywilejowane i zwyczajnie spokojniejsze mogą być firmy, które w ostatnich latach pracowały na rozwiązaniach chmurowych, w znacznym stopniu wykorzystując zdalne narzędzia i infrastrukturę. Niezaprzeczalnie, jako branża IT odczuwamy presję, ale też ogromną odpowiedzialność, zarówno za naszych klientów, jak i rozważne planowanie i gospodarowanie budżetem.
Co dalej w 2021?
Plany planami, ale skupmy się na celach. Na czym warto się skupić w roku 2021?
- Minimalizacji zagrożeń związanych z bezpieczeństwem.
- Wdrażaniu nowych technologicznych rozwiązań.
- Zmniejszeniu wydatków na IT.
Według raportu Spiceworks Ziff Davis, aż 80% badanych firm prognozuje, że ich budżety IT w 2021 roku wzrosną lub pozostaną takie same, jak w 2020. Ankietowani deklarują, że ogólne koszty – ze względu na oprogramowanie, sprzęt, utrzymanie chmury i podobne wzrosły i będą wzrastać nadal.
Jak w tak dynamicznej i niepewnej rzeczywistości wyznaczyć drogę do realizacji celów?
- Spójrzmy krytycznym okiem na stan faktyczny: dokonajmy przeglądu infrastruktury IT naszej firmy, który odpowie nam na pytania w jaki sposób gospodarujemy zasobami, kto i jak z nich korzysta i gdzie znajduje się przestrzeń do optymalizacji.
- Sporządźmy długoterminowy plan działania. Weźmy pod uwagę zapotrzebowanie technologiczne i kadrowe związane z perspektywą rozciągnięcia pracy zdalnej na kolejne lata.
- Na bieżąco analizujmy skuteczność prowadzonych działań. Bądźmy elastyczni i zdecydowani w sytuacjach konieczności podejmowania decyzji i wdrażania zmian.
- Zaufajmy specjalistom!
Przegląd infrastruktury IT? Migracja do chmury, a może wdrożenie Microsoft 365? Zostaw nam swój adres e-mail, a skontaktujemy się z Tobą i razem dobierzemy rozwiązania, które wyznaczą drogę do realizacji Twoich celów. Nowy rok to zawsze dobry czas na zmiany na lepsze!
Naciśnij „wyślij”, aby wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych.