fbpx

Aktualizacje – czy naprawdę są takie ważne?

aktualizacje - czy naprawde są takie wazne

Znowu wyskoczyło Ci irytujące okienko, które podpowiada, że czas na update? Nie zamykaj go! Jak pokazują badania, firmy mogłoby uniknąć aż 60% naruszeń danych, gdyby tylko korzystały z aktualnego oprogramowania!

Aktualizacje to Twój przyjaciel, nie wróg

Właśnie pracujesz nad czymś ważnym, gdy nagle na Twoim ekranie pojawia się wyskakujące okienko z informacją „dostępna jest aktualizacja oprogramowania”. Jesteś zajęty, więc szybko wyłączasz irytujący pop-up i wracasz do pracy. Brzmi znajomo?

Jest wiele powodów, dla których użytkownicy niechętnie instalują aktualizacje. Często wynika to z braku czasu lub obawy, że nowy update wprowadzi zmiany, które nie przypadną im do gustu. Warto jednak się przełamać, bo korzystanie z przestarzałego software’u może być bardzo ryzykowne.

Aktualizacje oprogramowania często zawierają krytyczne poprawki luk w zabezpieczeniach. Cyberprzestępcy nigdy nie śpią i nieustannie szukają sposobów na włamanie się do komputerów użytkowników. Jak groźny potrafi być nieaktualny software? Wystarczy spojrzeć na statystyki.

Badania pokazują, że niezałatane luki w zabezpieczeniach (brakujące łatki systemu operacyjnego lub aplikacji) są bezpośrednio odpowiedzialne za nawet 60 procent wszystkich naruszeń bezpieczeństwa danych!

Im szybciej zainstalujesz aktualizację, tym większą będziesz mieć pewność, że Twoje urządzenie jest bezpieczne – do następnego przypomnienia o aktualizacji.

5 zalet regularnych aktualizacji

Przyjrzyjmy się najważniejszym aspektom instalowania update’ów do programów i systemów operacyjnych.

1 - Bezpieczeństwo

Powszechnie wiadomo, że przestarzałe oprogramowanie jest podatne na ataki hakerskie. Chodzi jednak o coś więcej. Gdy tylko pojawia się nowa aktualizacja, informacje o załatanych lukach przedostają się do opinii publicznej. W związku z tym firma bądź użytkownik, który nie zdecydował się na wykonanie aktualizacji, staje się łatwym łupem dla hakerów.

2 - Większa wydajność

Aktualizacje to nie tylko łatki bezpieczeństwa. Często zapewniają one nowe przydatne funkcje i ulepszają te, które już znasz. Deweloperzy nieustannie pracują nad sposobami rozwijania swojego oprogramowania i usprawniania jego działania. Dzięki temu zaktualizowane oprogramowanie często działa szybciej i płynniej.

3 - Kompatybilność

Przestarzałe oprogramowanie może nie działać prawidłowo z innymi programami na Twoim urządzeniu. Na przykład aktualizacja w systemie Windows 10 sprawiła, że przestał on być kompatybilny z serwerem Windows 2003, z którego nadal korzysta wiele firm. Jednak nawet zwykła instalacja nowych sterowników może sprawić, że Twój nieaktualny software nie będzie działać prawidłowo.

4 - Komfort pracy

Nieaktualne systemy i programy mogą frustrować i utrudniać pracę całemu zespołowi. Dbanie o regularne aktualizacje to coś, co doceni każdy użytkownik!

4 - Obniżenie kosztów

Odwrócenie skutków naruszenia danych potrafi być wyjątkowo kosztowne. Poprawa wydajności i bezpieczeństwa przełoży się bezpośrednio na wyniki Twojej firmy.

Co warto aktualizować w pierwszej kolejności?

Dobrze jest instalować każdą najnowszą aktualizację. Jest jednak kilka typów oprogramowania, których aktualność jest kluczowa dla zachowania bezpieczeństwa. Są to:

  • system operacyjny – luka w systemie daje cyberprzestępcom ogromne możliwości działania na Twoją szkodę;
  • program antywirusowy – każdego dnia pojawiają się nowe wirusy, a nieaktualne zabezpieczenia będą zwyczajnie nieskuteczne;
  • przeglądarka internetowa – to okno na internet, które jest wyjątkowo narażone na cyberzagrożenia;
  • aplikacje biurowe – podstawowe narzędzia pracy firm są łakomym kąskiem dla hakerów;
  • aplikacje bankowe – konto bankowe to prawdopodobnie pierwsze, do czego spróbuje dostać się haker.

Nie zwlekaj z aktualizacją żadnego z powyższych programów!

Jak pamiętać o aktualizacjach?

Zrozumienie, jak ważne jest aktualizowanie oprogramowania to jedno. Jednak zbudowanie nawyku klikania „Zainstaluj” zamiast „Zamknij” to już zupełnie inna kwestia. Mamy dla Ciebie kilka porad, które sprawią, że będzie Ci łatwiej.

  1. Włącz automatyczne aktualizacje – zarówno dla urządzeń mobilnych, jak i komputerów osobistych. Choć wydaje się to oczywiste, wiele osób nadal o tym zapomina.

  2. Instaluj update’y poza godzinami pracy. Najgorszy moment na aktualizację jest wtedy, gdy masz coś do zrobienia. Chcesz tego uniknąć? Ustaw przypomnienie na czas, gdy wyłączasz komputer lub sprawdzaj aktualizacje przed snem.

  3. Aktualizuj podczas przerwy w pracy. Przyszedł czas na poranną kawę? Pozwól urządzeniu zainstalować wszystkie łatki, zanim wrócisz z jadalni.

Aktualizacje nie tylko łatają luki w zabezpieczeniach. Dodają też nowe funkcje i poprawiają działanie oprogramowania. Wyskakujące okienka potrafią być irytujące, naucz się jednak traktować je jak sojuszników – bo tym właśnie są.

Upewnij się, że pracujesz na aktualnych aplikacjach i śpij spokojnie!

W czym możemy Ci pomóc?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza.
Odpowiemy na wiadomość tak szybko, jak to możliwe.