Sieć VPN jest standardem we współczesnych firmach, które korzystają z zasobów lokalnych. Dzięki niej pracownicy mogą uzyskać bezpieczny dostęp do firmowych zasobów, niezależnie od tego skąd się łączą.
Z tego powodu szczególny wzrost zainteresowania VPNem obserwowaliśmy na początku 2020 roku. Wtedy też, w początkowych dobach pandemii działy IT musiały w krótkim czasie zapewnić pracownikom możliwość pracy zdalnej z domu.
Czy wdrożenie VPN pozwala w pełni zabezpieczyć zasoby firmowe?
Niestety sam VPN nie wystarczy, by ochronić Cię przed cyberzagrożeniami, ponieważ też może być celem ataku! Możesz jednak w prosty sposób zabezpieczyć VPN i tym samym zwiększyć poziom ochrony danych firmowych.
Czy zagrożenie jest realne?
Według raportu Verizon 2021 Data Breach Investigations Report dane uwierzytelniające to jeden z głównych sposobów, jaki hakerzy wykorzystują aby włamać się do organizacji. Aż 61% naruszeń danych odbyło się poprzez przejęcie danych logowania.
Nawet najlepszy VPN nie ochroni Cię w stu procentach. By uzyskać dostęp do niezabezpieczonej prywatnej sieci, wystarczy znać login i hasło użytkownika. Jeśli te informacje wyciekną lub zostaną przechwycone przez hakerów, nieuprawnione osoby będą mogły uzyskać dostęp do Twojej sieci firmowej, a stamtąd przenieść się do innych systemów, aplikacji i serwerów.
Zabezpieczenie VPN a zgodność z wymogami regulacyjnymi
Konsekwencje takiego incydentu są bardziej poważne niż może się wydawać. Urząd Ochrony Danych Osobowych może obciążyć odpowiedzialnością za wyciek danych firmę, u której doszło do cyberincydentu. Decydujący będzie tu brak odpowiednich zabezpieczeń, które chroniłyby dane osobowe użytkowników lub pracowników przed kradzieżą.
Jeśli tak się stanie, organizacja musi liczyć się z dotkliwymi konsekwencjami. Warto dodać, że nie jest to sytuacja hipotetetyczna. Przykładem jest sklep internetowy Morele.net, na który UODO nałożył karę w wysokości 2,8 mln zł.
Jak tego uniknąć takiego ryzyka?
Sieć VPN a weryfikacja dwuetapowa MFA
Mamy dobrą wiadomość. Możesz zabezpieczyć się na wypadek wycieku loginów i haseł, dzięki zastosowaniu uwierzytelniania wielkoskładnikowego (MFA). To dodatkowa warstwa ochrony VPN, która nie tylko drastycznie zmniejsza ryzyko naruszenia danych, ale też ułatwia to spełnienie wymogów regulacyjnych, takich jak RODO.
MFA weryfikuje tożsamość użytkowników za pomocą dodatkowego czynnika. Może to być skan odcisku palca lub kod wysyłany SMS-em na numer telefonu pracownika. Dzięki temu napastnik nie dostanie się do Twojej wewnętrznej sieci, nawet jeśli zna hasło.
Ważne: korzystanie z uwierzytelniania wieloskładnikowego nie zwalnia Cię ze stosowania silnych haseł! Wyciek danych do logowania nadal jest zagrożeniem – MFA stanowi jedynie dodatkową barierę ochrony przed włamaniem do infrastruktury.
Więcej informacji o sposobach budowania silnych haseł znajdziesz w naszym artykule o polityce haseł.
Mam środowisko hybrydowe – czy mnie to dotyczy?
Chociaż VPN zapewnia zdalny dostęp do aplikacji lokalnych, firmy coraz częściej decydują się na przeniesienie części swoich danych do chmury. Spotykamy się z częstym scenariuszem, kiedy po częściowej migracji do chmury firmy zapominają o zabezpieczeniu zasobów lokalnych. Takie lokalizacje są idealnym środowiskiem dla potencjalnego włamania.
Posiadanie rozwiązań chmurowych nie zwalnia Cię z konieczności zabezpieczenia całości zasobów firmowych. Jeśli posiadasz niejednorodne środowisko – pamiętaj o zabezpieczeniu dostępu VPN do zasobów lokalnych!
A co jeśli potrzebujesz zaawansowanej kontroli uwierzytelnień?
Jest wiele rozwiązań, dzięki którym stworzysz polityki bezpieczeństwa dla VPN. Jednym z nich jest Dostęp Warunkowy (Conditional Access). Dzięki niemu udzielisz dostępu do firmowych zasobów wyłącznie urządzeniom spełniającym konkretne warunki, np. tym z aktualnym oprogramowaniem lub łączącymi się z określonej lokalizacji (np. z Polski). W ten sposób ograniczysz ryzyko cyberincydentu, który mógłby wyniknąć z niedbałości użytkownika.
Zabezpiecz swoją sieć VPN!
Niezależnie od tego, które rozwiązanie wybierzesz dla swojej firmy – pamiętaj aby zadbać o dodatkowe zabezpieczenie danych uwierzytelniających, które zmniejszy ryzyko naruszenia danych Twojej firmy. Dzięki niemu nie tylko uchronisz się przed dotkliwymi stratami finansowymi i wizerunkowymi, ale także łatwiej spełnisz normy regulacyjne.
Jeśli potrzebujesz pomocy przy wdrożeniu MFA lub zaawansowanych polityk bezpieczeństwa – umów się z nami na konsultację.