Zapanuj nad firmowymi urządzeniami z Microsoft Intune

microsoft intune

W ciągu ostatniego roku, bezpieczne zarządzanie urządzeniami firmowymi stało się ważniejsze, niż kiedykolwiek. Podczas codziennej pracy, każdy z nas korzysta z komputerów, telefonów, czy tabletów, za pomocą których uzyskujemy dostęp do poufnych zasobów firmy. Ciągła wymiana danych i przemieszczanie się z urządzeniami, stwarza gro okazji dla hakerów, do przeprowadzenia potencjalnego ataku. Jesteś świadomy konsekwencji, które wiążą się z kradzieżą lub zgubieniem któregoś z Twoich służbowych urządzeń? Czy możesz się przed tym zabezpieczyć?  

Panuj nad firmowymi urządzeniami mobilnymi

Z pomocą przychodzi Microsoft IntuneTo potężne narzędzie oparte na technologii chmury, wspomagające zarządzanie urządzeniami mobilnymi. Intune integruje się z Microsoft 365 i Azure Active Directory, aby dać Ci kontrolę nad tym kto, z jakiego urządzenia i do jakich informacji ma dostęp.  

 Co jednak we wspomnianej wyżej sytuacji, gdy urządzenie zostanie skradzione lub zgubione? Intune zdalnie wymażemy wszystkie dane, zablokujemy dostęp do konkretnych aplikacji, bądź też przywrócimy telefon do ustawień fabrycznych. W ten sposób stanie się on bezużyteczny, a firmowe dane nadal pozostaną bezpieczne.  

Co jeszcze oferuje nam Microsoft Intune?

  • Elastyczność i kontrolę danych, niezależnie od urządzenia:
    Windows, 
    macOS, Android, iOS. 
  • Oszczędność czasu, dzięki konfiguracji narzędzia globalnie, a więc dla wszystkich urządzeń firmowych  jednocześnie. 
  • Łatwe nadawanie dostępu do wybranych aplikacji, czy danych firmowych. 
  • Brak konieczności zakupu dodatkowej infrastruktury – wszystko dzieje się w chmurze! 

Jakie 4 główne problemy biznesowe rozwiąże Intune?

Intune jest nie tylko narzędziem, które ma zapewnić nam bezpieczeństwo. To remedium na kilka typowych, biznesowych problemów, które udało nam się wyeliminować, wdrażając Intune u naszych klientów: 

1. Problematyczny dostęp do zasobów

Z pomocą Intune i całego pakietu Microsoft Enterprise Mobility + Security możesz korzystać z dostępu warunkowego (Conditional Access). W ten sposób nadasz uprawnienia do zarządzania określonymi danymi, na podstawie konkretnych reguł. Jakie to mogą być reguły? Dotyczące lokalizacji, pory dnia, czy określające minimalne wymagania dotyczące zabezpieczeń sieci, z którą łączy się urządzenie pracownika. Konfigurując te reguły, eliminujesz setki potencjalnych zagrożeń! 

2. Wspólne korzystanie z jednego urządzenia

Intune rozwiąże problem współdzielenia jednego urządzenia przez kilku pracowników. Jeśli działalność Twojej firmy wymaga tego, by pracownicy stale przemieszczali się, np. celem sprzedaży Twoich produktów, zapewne wyposażasz ich w tablety, czy laptopy. Nie zawsze jednak sytuacja wymaga zakupu dokładnie tylu urządzeń, ilu pracownikówgdyż mogą je współdzielić. Z drugiej zaś strony: co w sytuacji, gdy jedna połowa pracowników powinna mieć dostęp do konkretnych danych, a druga nie? Przy przekazywaniu urządzenia między pracownikami, Intune każdorazowo wymusi autoryzację na pracowniku, który uzyska dostęp wyłącznie do tych danych, do których nadasz mu uprawnienia.  

3. Korzystanie z prywatnego urządzenia do celów służbowych

Noszenie ze sobą dwóch telefonów, czy dwóch komputerów może być uciążliwe i zwyczajnie niepotrzebne. Co w sytuacji, gdy pracownik nie wyrazi chęci posiadania dodatkowego, służbowego urządzenia, argumentując to możliwością pracy ze swojego osobistego? Ten problem również rozwiązuje Intune, oferując opcję kontroli i zabezpieczenia jedynie tych aplikacji (np. Outlook, czy Word), z których korzystamy w celach służbowych. Do pozostałych, prywatnych danych i programów pracownika, Intune nie będzie mieć najmniejszego wglądu. 

4. Dostęp do zasobów firmowych z publicznego sprzętu

Uzyskiwanie dostępu do firmowych zasobów za pomocą urządzeń publicznych (np. komputera umieszczonego w hotelowym lobby), niesie ze sobą szereg zagrożeń związanych z wyciekiem poufnych danych Twojej firmy. Intune wraz z Microsoft Enterprise Mobility + Security umożliwia ograniczenie dostępu jedynie do urządzeń, które są powiązane z Twoją firmą. Mogą to być zarówno urządzenia służbowe, jak i te osobiste, należące do pracowników, którzy zrezygnowali z dodatkowego sprzętu. To kolejna reguła warunkowego dostępu, którą możesz samodzielnie ustanowić, by chronić wrażliwe dane. 

Czy Intune to lek na całe zło?

Z uporem maniaka będziemy powtarzać, że nawet najlepsze zabezpieczenia, nie są w stanie kompletnie wyeliminować zagrożenia, wynikającego z błędu ludzkiego. Co możemy z tym zrobić? Uświadamiać i edukować naszych pracowników, koleżanki i kolegów z pracy, a także rodzinę i znajomych. Sam fakt posiadania zaawansowanych zabezpieczeń nie może uśpić naszej czujności. Uważnie klikajmy więc w załączniki w poczcie e-mail, starajmy się unikać korzystania z sieci publicznych i bądźmy podejrzliwi. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email